Průjezdy křižovatkou na červenou jsou monitorovány

28.11.2012. V uplynulých dnech byly na křižovatce ulic Českobratrská – Sokolská v centru Ostravy implementovány v třicetidenním testovacím provozu hardwarové a softwarové produkty pro zavedení systému dokumentace jízdy na červenou. Funkčnost jednotlivých zařízení byla testována do 22. listopadu, kdy byla protokolárně předána objednateli, tedy městu Ostravě.

„Zařízení jsme právě na tuto křižovatku umístili pro větší bezpečnost všech účastníků silničního provozu. Ročně zde docházelo až k několika tisícům přestupků, což se potvrdilo z daného testování systému. Reagovali jsme takto na neúnosnou situaci. Systém primárně slouží k pořizování přestupkových a dopravních dat pro všechny dopravní směry a všechny jízdní pruhy zmíněné křižovatky. Jedná se především o dokumentaci jízdy jednotlivých vozidel na červenou a dále měření okamžité rychlosti vozidel. Jako nadstavbu systém kontroluje, zda projíždějící vozidla nejsou odcizená. Věříme, že postupem času dojde ke zklidnění dané křižovatky a výraznému zvýšení bezpečnosti“ řekl náměstek primátora pro dopravu Tomáš Sucharda.

Obec má oprávnění k měření rychlosti a sledování průjezdů křižovatek, kterou vykonává podle zákona o obcích, v Ostravě tedy městská policie

Systém zjištěné přestupky automatizovaně zpracovává a protokoluje, každý přestupkový dokument má identifikační a časové údaje a je archivován pro další zpracování. Přestupkové dokumenty jsou elektronicky podepsány a jejich přenos je šifrován – nelze je tedy modifikovat či zneužít. Po vyhodnocení dopravních přestupků na pracovišti Městské policie budou přestupci předání k řešení do správního řízení odboru dopravně správních činností MMO.

Podle informací Městské policie Ostrava bylo za uplynulý víkend od 24. do 25. listopadu zjištěno na křižovatce Českobratrské a Sokolské třídě celkem 44 přestupků – z toho jízda na červenou činila 24 přestupků a překročení nejvyšší dovolené rychlosti 20 přestupků.