Park za biskupstvím (Farská zahrada)

27. 3. 2019. Zahrada, kterou v minulosti procházelo městské opevnění, a jeho zbytky jsou v ní dosud patrné, projde celkovou revitalizací. Rozdělena bude na dvě odlišné části, obklopovat ji bude oplocení s uzamykatelnými vstupními brankami. Doplněna bude mobiliářem – lavičkami, stojany na kola, odpadkovými koši a chytrým osvětlením. Její úpravy budou zahájeny ve druhé polovině letošního roku. Předpokládané celkové náklady akce včetně projektové a inženýrské přípravy jsou 9,4 milionu korun s DPH.

Výše položený úsek zahrady bude více slunečný s centrální travnatou plochou a dětským hřištěm. Ve spodní části bude sad, který nabídne více stinných ploch. Spojujícím prvkem obou úrovní bude terasa, umístěná pod platanem, která bude chránit jeho kořenový systém a zároveň nabízet další možnosti využití zahrady.

„Také v letošním roce pokračujeme s estetizací veřejného prostoru. Zkrášlíme bývalou farskou zahradu v centru města. Odstraníme nevzhledné zpevněné plochy a vyměníme je za mlatové, dosadíme zeleň, doplníme mobiliář a osvětlení. Terasa pod platanem bude nabízet nejen  odpočinek vleže ve stínu stromu, ale sloužit bude také pro pořádání menších kulturních akcí. Hlavní myšlenkou je ale reminiscence ovocného sadu, který byl na tomto místě v devatenáctém století,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Pobytová terasa pod platanem bude navázána na stávající opěrné zídky a schodiště, které budou rekonstruovány a osazeny zábradlím. Po obvodu pozemku je navrženo nízké oplocení, obsahující uzamykatelné vstupní branky. Vytvořeno bude z průhledných kovových tyčových prvků, zděné části podobné hradební zdi a z části ze zeleně.

„Inspirovali jsme se také parky v jiných městech, například v Litomyšli, klášterní zahradou v Příboře i anglickými nebo francouzskými mini parčíky s nízkým plůtkem s brankami v husté zástavbě v intravilánu měst, které vypadají nádherně. Myslím, že tohle místo původní farské zahrady a blízko kostela svatého Václava si takové pojetí zaslouží,“ dodala náměstkyně Kateřina Šebestová.

Zpevněné plochy budou mlatové a umožní promenádu i rychlý průchod zahradou kvůli zkrácení cesty.

V horní části bude vysazen solitérní listnatý strom Zelkova, podobný jilmu, se střídavými dvouřadými jednoduchými zubatými listy a pobytový trávník typu sport, který snáší nízké sekání a pohyb uživatelů, může tak sloužit pro piknik a odpočinek. Na dětském hřišti bude pítko.

Ve spodní části budou vysazeny okrasné ovocné jabloně (Malus ’Evereste‘). Kvetou v jarním období velkými vonnými bílými květy a později vytváří v průměru zhruba 3 centimetry velká jasně červená jablíčka, která drží na stromech celou zimu a poskytují kromě estetického efektu i potravu pro ptactvo.