OZO Ostrava motivuje k třídění a předcházení vzniku odpadu a zve na den otevřených dveří

17. 9. 2018. V sobotu 22. září se od 9 do 16 hodin uskuteční v areálu městské odpadové společnosti OZO Ostrava v Kunčicích den otevřených dveří. Návštěvníci, kteří přinesou vyplněný dotazník, jenž je součástí edukačních brožur distribuovaných ostravským domácnostem s týdenním předstihem, dostanou skládací nákupní tašku.

„Doposud jsme se snažili Ostravany vést zejména k třídění odpadu. Teď chceme jít ještě dál a ukázat jim, jak vzniku odpadu předcházet. Tento trend je nezbytný i proto, abychom v budoucnu stále více nezatěžovali životní prostředí. Název nové kampaně je „Pro Ostravu bez odpadu“ a právě vydaná edukační brožura obsahuje kromě tématu up-cyklace také přehledné informace o třídění odpadu,“ říká náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Tříděný odpad není cíl, ale prostředek k tomu, aby bylo možné co nejvíce odpadu znovu využít materiálově, nebo energeticky.

„My občanům garantujeme, že jejich separovaný odpad důkladně dotřídíme a z toho, co není možno využít materiálově, vyrobíme palivo pro cementárny, které je naší specialitou. Díky tomu jsme schopni zužitkovat vše, co se objeví v barevných kontejnerech,“ pokračuje jednatel OZO Ostrava Karel Belda s tím, že součástí brožury, jež byla vydána v nákladu 130 tisíc výtisků, je i vložený dvojlist s dotazníkem. Brožury byly navíc o uplynulém víkendu distribuovány do schránek ostravských domácností.

Dotazníkový průzkum společnost OZO Ostrava realizovala naposledy před šesti lety.

„Rádi bychom si ověřili, jak se za tu dobu vyvinulo povědomí obyvatel Ostravy o třídění odpadu a zda znají ostravský systém nakládání s odpady. Pokud nám respondenti přinesou vyplněný dotazník během dne otevřených dveří, dostanou dárek podporující myšlenku nevytváření odpadu. Tím je skládací a opakovatelně využitelná nákupní taška, kterou lze nosit neustále u sebe a předcházet tak pořizování jednorázových plastových tašek na nákup,“ doplňuje Karel Belda.

Na podzim chce společnost OZO Ostrava v dotazníkovém průzkumu pokračovat, tentokrát ale osloví klienty některých ostravských supermarketů. Tento prostor je symbolický, protože zde respondenti budou moci při nákupu rovnou využít tašku, kterou za své odpovědi dostanou.

Den otevřených dveří, který se koná jednou za dva roky, je nejrozsáhlejší prezentační akcí OZO Ostrava. Kromě klasických komentovaných prohlídek třídicích linek se OZO Ostrava tentokrát představí především jako výrobce paliv.

„Toto zaměření není u odpadových firem příliš obvyklé, takže příchozí mají jistotu, že se seznámí s něčím, co je výjimečné nejen v rámci kraje, ale i republiky. Navíc si budou moci prohlédnout i naši druhou linku na výrobu paliva, kterou právě spouštíme do provozu,“ dodává Karel Belda.

Součástí programu Dne otevřených dveří bude například ukázka toho jak dát starým věcem zcela nový smysl. „Chceme lidem ukázat, že úplně nejlepší je odpad nevytvářet. Proto bude součástí programu kromě tradičních popelářských atrakcí také Jarmark zaměřený na to, jak využívat staré věci a přetvářet je na něco úplně nového. Poprvé se na něm představí společnosti Recyklátor, TOOP Design, Koira Kissa, Moment, Fajna dílna, Báječná kola. A protože se akce koná v průběhu evropského týdne mobility, bude zde město Ostrava propagovat také udržitelné formy dopravy a zajistí, že návštěvníci mohou během akce dojet do OZO na růžovém kole zdarma. Bude zde totiž zřízena dočasná stanice sdílených kol,“ dodala náměstkyně Kateřina Šebestová.

Děti si budou moci zajezdit ve šlapacím autíčku vyrobeném z popelnice, prozkoumat popelářský vůz, vyfotit se na něm a případně si odnést domů jeho malý model, zahrát si nejrůznější hry zaměřené na využívání odpadů, vidět, jak se zpracovává odpad. Protože na předchozím dni otevřených dveří měla velký ohlas sázecí dílna s možností zasadit si kytičku do zeminového substrátu vyrobeného na kompostárně společnosti OZO Ostrava, nebude chybět ani letos.

Bližší informace o programu dne otevřených dveří jsou uvedeny na webu a Facebooku OZO Ostrava.