Ostravský strategický plán sociálního začleňování má rok

15. 6. 2016. V pátek 10. června 2016 uplynul rok od schválení Strategického plánu sociálního začleňování Ostrava (SPSZ) na období let 2015 – 2018. Plán slouží jako základ pro čerpání finančních prostředků na aktivity v oblasti sociálního začleňování.

Během roku realizace plánu se podařilo připravit a formálně schválit tyto klíčové projekty města:

• Koncepce bydlení a její pilotní ověření. Doba realizace: 1. 10. 2016 – 30. 9. 2019, celkový rozpočet projektu: 14 605 116 Kč.
  • Posílení prevence kriminality prostřednictvím asistentů prevence kriminality a multidisciplinárního přístupu. Doba realizace: 1. 10. 2016 – 30. 9. 2019, celkový rozpočet projektu: 7 999 800 Kč.
  • Prevence ohrožení rodiny. Doba realizace: 1. 10. 2016 – 30. 9. 2018, celkový rozpočet projektu: 7 478 240 Kč.
  • Rozvoj rovných příležitostí ke vzdělávání. Doba realizace: 1. 8. 2016 – 31. 7. 2019, celkový rozpočet projektu: 78 540 000 Kč.

Za rok se nám podařilo připravit projekty za téměř 110 milionů korun, které bude z 95 % hradit evropský sociální fond. Za klíčovou přitom považuji koncepci bydlení, kterou začneme zpracovávat letos v říjnu. Výsledky budeme mít k dispozici ještě před schválením národní koncepce, takže naše výstupy mohou ovlivnit celorepublikovou koncepci a případně pomoct s jejím vytvářením. V šesti městských obvodech – Moravská Ostrava a Přívoz, Slezská Ostrava, Poruba, Jih, Vítkovice a Mariánské Hory a Hulváky, bude k dispozici celkem 105 bytů, do kterých budou umísťovány osoby, které žijí v nepříznivých a nedůstojných podmínkách, v sociálně vyloučených lokalitách anebo na ubytovnách. Obyvatelům bytů budou sociální pracovníci magistrátu poskytovat doprovodný sociální program,“ řekl náměstek primátora Michal Mariánek.

V rámci Operačního programu Zaměstnanost do koordinované výzvy pro sociálně vyloučené lokality jsou ze strany města podány tři projekty, v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj, vzdělávání je podán jeden projekt. Dalších zhruba 60 projektů plánují zrealizovat nestátní neziskové organizace, případně městské obvody.

V následujícím období začne město realizovat projekty, které zlepší životní situaci této cílové skupiny. Protože většina projektů obsahuje prvek participace, zapojíme do nich veřejnost. V současné době je možné zjistit více informací o oblasti sociálního začleňování na stránkách města (www.ostrava.cz) v sekci sociální začleňování.

Hlavním nositelem SPSZ je město Ostrava, které úzce spolupracuje s vládní Agenturou pro sociální začleňování. V tzv. lokálním partnerství jsou dále zastoupeny městské obvody, nestátní neziskové organizace, Úřad práce České republiky, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, základní školy a další partneři, kteří tvoří síť, díky níž je možné zefektivnit intervence plynoucí směrem k cílové skupině.