Ostrava vyhlásila veřejnou soutěž na připomínku internačního tábora Hanke

17. 1. 2018. Město Ostrava vyhlášením výtvarné soutěže začíná s realizací jednoho ze dvou plánovaných nových pietních míst na svém území. V místě bývalého internačního tábora Hanke bude umístěn vítězný návrh jako memento poválečných hrůz na německém civilním obyvatelstvu. O život zde násilně bezprostředně po skončení 2. světové války a bez soudů přišlo 231 lidí.

Podle podmínek soutěže bude dílo, realizované na základě výtvarného návrhu, umístěno v úseku mezi ulicemi 30. dubna a Bieblova, podél ulice Nádražní. Tedy v místech, kde internační tábor Hanke v polovině května 1945 vznikl v objektu tehdejší zasílatelské firmy Hanke. Autorům je při tvorbě návrhu ponechána úplná volnost. Podmínkou ale je, aby do něj zapracovali text v tomto znění: „V těchto místech stál internační tábor pro německé obyvatelstvo ,HANKE‘. V květnu až červnu 1945 zde byli lidé mučeni a popravováni bez soudu a práva. Statutární město Ostrava, 2018“. V požadavcích je rovněž použití QR kódu, který bude odkazovat na podrobnější informace o dané problematice ve třech jazycích (čeština, angličtina, němčina) pro edukativní rozměr záležitosti.

O vítězném návrhu rozhodne do konce února porota v tomto složení: zástupci města - ostravský primátor Tomáš Macura, vedoucí kanceláře primátora Michal Bayer, vedoucí odboru kultury a volnočasových aktivit Barbora Stankušová a ostravský zastupitel Vladimír Polák. A dále zástupců odborné veřejnosti - za spolek Pant Petr Pánek, za Plato Ostrava ředitel instituce Marek Pokorný a za Ostravskou univerzitu, Fakultu umění zástupce vedoucího katedry pro výtvarnou část Tomáš Knoflíček.

Autorům pěti vybraných soutěžních návrhů bude vyplacena odměna v rozmezí od 2 do 10 tisíc korun.

Termín odevzdání je stanoven do 16. února 2018 do 13 hodin. Návrh lze odevzdat na sekretariátu odboru kancelář primátora Magistrátu města Ostravy nebo zaslat poštou na adresu: Magistrát města Ostravy, odbor kancelář primátora, Prokešovo nám. č. 8, 729 30 Ostrava.