Ostrava slaví 100 let od vzniku republiky

17. 10. 2018. Celoroční oslavy stoletého jubilea samostatného Československa vyvrcholí o víkendu 27. a 28. října, přičemž hlavním dnem oslav bude sobota 27. října. Vše zahájí historický průvod z Vítězné ulice na Masarykovo náměstí. Na něm a na Slezskoostravském hradě Ostravané zažijí atmosféru první republiky. Připravili jsme pro ně prvorepublikovou kavárnu, ukázku školní třídy a také prvorepublikové kulinářské speciality.

„Ostrava si celý letošní rok připomíná 100 let od založení samostatného československého státu a další ‚osmičková‘ výročí, která ovlivnila historii našeho města i celé republiky. V rámci výzev ‚100 let republiky Ostrava 1918–2018‘ a ‚90. výročí od úmrtí českého hudebního skladatele Leoše Janáčka‘ město podpořilo desítky projektů organizací, spolků i jednotlivců. Díky tomu Ostravané mohli navštívit výstavy, koncerty, besedy a další akce věnované těmto výročím,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

Město samotné navíc připravilo akce k výročím okupace 1968 a událostem roku 1938. V prvním případě jsme v centru Ostravy vylepili repliky dobových plakátů, které vyjadřovaly nesouhlas s okupací naší země. Rok 1938 jsme zase připomenuli zdůrazněním jednotlivých událostí včetně mobilizace, záboru našeho území, a také fiktivním deníkem 13leté dívky z Ostravy. Do těchto akcí se zapojily desítky dobrovolníků. Výsledek a následný ohlas byl díky tomu výborný.

Oslavy zakončí velkolepý ohňostroj na hradě. Vstup je zdarma.

Program oslav 100 let republiky v Ostravě:

SOBOTA 27. ŘÍJNA

PROKEŠOVO NÁMĚSTÍ A SOKOLSKÁ TŘÍDA

15:00     Historický průvod od Vítězné ulice přes Prokešovo náměstí na Masarykovo náměstí

• vojenská technika • vojáci a četníci • automobily • hasičská technika • spolky, sportovní kluby • pochodové kapely

MASARYKOVO NÁMĚSTÍ

14:00     Folklorní soubor Ševčík

14:45     Pěvecké sdružení Ostravských učitelek

15:15      BIG BAND!!! Ostrava Písně prvorepublikové

15:45     Příchod historického průvodu

16:00     Slavnostní zahájení oslav za účasti vedení statutárního města Ostravy a přizvaných hostů

16:15      Dobová performance Oznámení vzniku republiky v Ostravě 1918 (vystoupí herci NDM a Staré arény)