Ostrava podporuje kvalitní architekturu také prostřednictvím soutěže Stavba roku

19. 3. 2019. Soutěž Stavba roku má v Ostravě dlouholetou tradici. Letos byl vyhlášen její 25. ročník. Město Ostrava již od roku 1994 vybírá a oceňuje stavby, které byly v hodnoceném období dokončeny nebo rekonstruovány na území města. Soutěží v ní investoři novostaveb nebo rekonstrukcí budov. Město tím podporuje a zviditelňuje investory i architekty, kteří se na nových stavbách nebo rekonstrukcích podílejí. Letos přišlo s podstatnou novinkou.

„Nově se o ocenění mohou ucházet autoři úprav veřejného prostoru, který byl v minulosti opomíjen. Právě veřejný prostor dotváří charakter města, obyvatelům přináší oddechové zóny a příjemná místa pro trávení volného času. Věříme, že se díky této změně rozšíří portfolio účastníků v soutěži,“ uvedla náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová.

V souvislosti s tímto krokem byl změněn také název soutěže,  Dům roku nahradila Stavba roku.

Jako první stavba byla v soutěži oceněna novostavba Čs. obchodní banky v Hollarově ulici. V následujících letech titul získali např. Divadlo loutek, hotel Park Inn, Dům sociálních služeb pro seniory Landek v Petřkovicích, Multifunkční aula Gong, Svět techniky nebo Atletická hala Vítkovice.  Investoři do soutěže zapojili i rekonstrukci Městského stadionu Vítkovice, který se následně stal celorepublikovou Stavbou roku a nejvíce hlasů získal také v soutěži veřejnosti. Oceněné budovy za uplynulých 25 let jsou skvělou přehlídkou moderní architektury. Město tak navazuje na prvorepublikovou tradici, kdy stavitelé zapojili do výstavby obchodních domů, vil i nájemních domů přední české architekty té doby, např. Karla Kotase, Ericha Mendelsohna, Josefa Gočára, Lubomíra Šlapetu, Jaroslava Stockara-Bernkopfa, Františka Divíška, Jóžu Dvořáka, Jana Jírovce, Arnošta Kornera nebo Bohumíra Čermáka. Ti všichni přinesli do města zajímavou architekturu, nová řešení budov a vytvořili kontrast ke klasickým stavbám ze začátku 20. století.

Investoři mohou přihlásit do letošní soutěže budovy a veřejné prostory zkolaudované v období od 1. ledna 2017 do 31. prosince 2018, a to do 29. března na podatelně Magistrátu města Ostravy nebo zasláním poštovní zásilky. Všechny informace o soutěži včetně podmínek i její historie jsou zveřejněny na http://fajnova.cz/projekt/ostravska-stavba-roku/. Vyhlášena bude Stavba roku 2018. S udělením titulu je spojeno finanční ohodnocení ve výši 300 tisíc korun a udělení bronzové plakety. V pořadí druhé vyhodnocené dílo obdrží odměnu ve výši 150 tisíc korun. O svém favoritovi bude znovu rozhodovat také veřejnost. Webová anketa bude spuštěna 4. dubna. Stavba s nejvyšším počtem hlasů získá cenu veřejnosti, která není spojena s finančním ohodnocením.