Ostrava podpořila vznik aplikace SmogAlarm

24. 4. 2017. Statutární město Ostrava, kromě svých vlastních kroků pro ochranu a zlepšování kvality životního prostředí, podporuje i aktivity neziskových společností, které se věnují podobným tématům vedoucím např. ke zlepšení kvality ovzduší.

Aktuálně město ze svého rozpočtu podpořilo částkou 242 tis. Kč vznik nové verze aplikace pro chytré telefony a tablety SmogAlarm. Jejím tvůrcem je organizace Čisté nebe.

„Uvědomili jsme si, že jedním z významných kroků v ochraně ovzduší je zlepšení informovanosti obyvatel o problematice ovzduší a jeho zdravotních dopadech. Dostatek relevantních informací může pomoci motivovat občany k osobní změně a aktivnímu zapojení, zvláště v oblasti lokálních topenišť,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

V současné době ale bylo nutné aplikaci aktualizovat a inovovat o nové funkce. Jaké jsou novinky této verze?

„Aplikace má nový vzhled, byla vylepšena o novou funkci notifikace, kdy si každý může u vybraných stanic nastavit možnost upozornění na špatnou kvalitu ovzduší, na přehledné mapě České republiky lze přehledně srovnat, jak se v Česku dýchá a nově obsahuje záložku o znečišťujících látkách, imisních limitech a vysvětluje index kvality ovzduší," popisuje aktualizovanou aplikaci ředitelka Čistého nebe Anna Plošková.

Aplikace SmogAlarm lidem umožní velmi snadný přístup k datům, která poskytuje ČHMÚ, a tak mohou lehce zjistit aktuální situaci o ovzduší v místě svého bydliště. V Ostravě a okolí dochází často v zimě k překračování zákonem stanovených limitů pro znečišťující látky, lidé ale často neví, jak se ve smogových situacích správně chovat a chránit své zdraví.

SmogAlarm byl spuštěn v listopadu 2011 a od té doby si vysloužil přes 35 tisíc stažení. Oblibu aplikace ocenili nejenom samotní uživatelé, ale také odborná veřejnost.

V roce 2013 získal SmogAlarm 2. místo v kategorii Nejlepší internetový projekt (soutěž neziskových organizací a nadačních fondů Být vidět), 4. – 6. místo v kategorii Aplikace pro veřejnost (soutěž Společně otevíráme data, Fond Otakara Motejla, který spravuje Nadace Open Society Fund Praha).

Aplikace je k dispozici pro systémy iOS a Android, další možnosti naleznete dole na webových stránkách http://www.smogalarm.cz/.