Ostrava podpoří projekty k 750. výročí

13. 4. 2017 Letošní bohatý program oslav 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě obohatí kulturní akce, které město finančně podpořilo.

Náměstek primátora Zbyněk Pražák informoval, že díky dotacím vyjdou Pohádky o permonících, uskuteční se hudební vystoupení nebo ožije nejstarší němý film o Ostravě nebo bude připomenut ostravský rodák, režisér Karel Reisz.

Ostrava vyčlenila na podporu kulturních projektů 850 tisíc korun s tím, že maximální výše podpory na jeden projekt činí 50 tisíc korun. Zájemci podali 53 žádostí, z nichž 12 muselo být vyřazeno pro nesplnění formálních náležitostí. Komise ve čtyřech kolech výběrového řízení nakonec vybrala 26 projektů, které získají finanční podporu.

„Smyslem vyhlášení této výzvy bylo vtáhnout do dění v rámci oslav co nejvíce subjektů a nabídnout jim prostor, v jehož rámci by mohly svými aktivitami program oslav významného jubilea Ostravy obohatit. Věřím, že se nám podařilo vybrat takové projekty, které zaujmou obyvatele i návštěvníky našeho města a přinesou jim hodně prožitků a pozitivní nálady. Doufám, že po dobrých zkušenostech by se vyhlašování dotačních programů spojených s konkrétními akcemi mohlo stát tradicí. V příštím roce se k podobné úvaze nabízí 90leté výročí od úmrtí hudebního skladatele Leoše Janáčka, k němuž má naše město velmi silný vztah,“ řekl náměstek primátora pro kulturu Zbyněk Pražák.

K vybraným projektům patří například Hudební rodný list Ostravy (Janáčkova konzervatoř v Ostravě), Třináct příběhů z dějin ostravských (spolek Stará aréna), 170 let Severní dráhy císaře Ferdinanda (Železniční muzeum moravskoslezské), Nejstarší němý film o Ostravě s živou hudbou (Protimluv), Fajny pořad v novym fěrtuchu (VŠB-TUO) a další. „Osobně jsem velmi zvědavý na vydání Pohádek o permonících a také na připomenutí britského režiséra Karla Reisze, který se narodil v Moravské Ostravě,“ uvedl Zbyněk Pražák.