OSTRAVA Počátky a vývoj středověkého města

13. 7. 2017. Ostravští historikové, archeologové, památkáři a archiváři se rozhodli přispět k oslavě 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě dvěma publikacemi, určenými odborné i laické veřejnosti. První z nich s názvem OSTRAVA Počátky a vývoj středověkého města je již v prodeji v pobočkách Ostravského informačního servisu, druhá bude dokončena na podzim.

Kniha OSTRAVA Počátky a vývoj středověkého města se věnuje období, v němž Ostrava byla pro mnohé možná překvapivě významným sídlem.  O její důležitosti ve 13. a 14. století hovoří nejen záznam ve výčtu územních zisků v závěti biskupa Bruna z roku 1267, tedy první písemné zmínce o Ostravě, s níž je spojováno datum založení města, ale také další dokumenty z té doby, jako je například jen o několik let mladší letopis Zlá léta po smrti Přemysla Otakara II. Dovídáme se v něm, že poslové budoucího pražského biskupa přicházejí za biskupem Brunem, který shodou okolností v té době dlí v městě Ostravě, a zde posly přijme. Obrovským impulsem pro rozvoj hospodářství a řemesel bylo udělení práva trhu v roce 1362 králem Karlem IV., a s ním související listina týkající se hradeb. Všechny tyto a další původní texty listin jsou v této publikaci uvedeny i s překladem do češtiny s bohatým obrazovým doprovodem.

Kromě těchto listin najdeme v knize kapitoly věnované kostelu sv. Václava, městským hradbám, historickému kontextu popisovaného období, archeologickému bádání a nálezům v centru města nebo na Landeku, středověké architektuře Ostravy a mnohá další související témata, vše opět s bohatým obrazovým materiálem.

Publikaci Ostrava Počátky a vývoj středověkého města připravil tým odborníků na historii a archeologii pod vedením odpovědné redaktorky a ředitelky Archivu města Ostravy Blaženy Przybylové jako zevrubnou a komplexní práci o období, o němž toho běžný občan příliš mnoho neví. Přesto je pro Ostravu velmi důležité, a to nejen z důvodu, že do něj klademe její vznik, ale zejména proto, že v něm byla Ostrava vzkvétajícím a významným městem.

Publikace byla vydána v omezeném nákladu. Pro zájemce je k dispozici ve všech pobočkách Ostravského informačního servisu za 450 korun.