Ostrava má potřetí v řadě zlepšený rating

25. 4. 2018. Mezinárodní ratingová agentura Moody´s opět zvýšila Ostravě ocenění. Ratingovou známku změnila městu z A1 stabilní na A1 pozitivní. Ostrava dosáhla nejvyššího možného hodnocení s totožným ratingem jako Česká republika, přičemž při udělování známek žádné město nemůže mít vyšší hodnocení než stát, do něhož náleží. Ostrava byla ohodnocena za silný individuální výkon a pokračující hospodářský růst. Nové ratingové hodnocení Ostravy je také reakcí na zlepšený rating České republiky z minulého týdne.

Jakkoliv to neděláme prvoplánově kvůli ratingu, je sympatické vidět, že ratingová agentura oceňuje náš kontinuální tlak na efektivní, transparentní a prozíravou správu městských financí a také rostoucí ekonomický potenciál Ostravy, coby významné regionální metropole. Trojí zlepšení ratingu v průběhu tří let je přitom výjimečné,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Ratingová agentura při udělování známky každoročně sleduje hospodaření města včetně všech 23 městských obvodů i 40 příspěvkových a obchodních společností zřízených městem. Hodnocení se zabývá stávající finanční situací a finančním výhledem v souvislosti s ekonomickými, politickými, demografickými a dalšími podmínkami.

Agentura Moody´s tři roky v řadě posunula Ostravu v žebříčku vždy na vyšší stupeň a v posledních dvou letech nám přidělila nejvyšší známku, kterou může město v České republice získat. Dlouhodobě oceňuje naše kontinuální snižování zadluženosti a tvorbu rezerv. Letos dluh města snížíme opět o téměř půl miliardy korun.  Za poslední tři roky se se nám podařilo snížit dluh na jednoho Ostravana o 4 475 korun, a držet tak nejnižší zadlužení na obyvatele mezi velkými českými městy,“ řekla náměstkyně primátora Iveta Vozňáková.

Historicky je statutární město Ostrava hodnoceno agenturou Moody´s od roku 1998. Od té doby se postupně zlepšovalo od původního stupně Baa1 až po současný A1 pozitivní.

léta 1998 - 2002           známka na úrovni Baa1,

léta 2003 - 2005          známka na úrovni A3,

léta 2006 - 2015           známka na úrovni A2, stabilní,

rok 2016 –                    známka A2 pozitivní,

rok 2017 –                    známka na úrovni A1 stabilní,

rok 2018 –                    známka na úrovni A1 pozitivní.