Letošní česká prezentace byla největší v historii veletrhu Expo Real, koordinovala ji Ostrava

12. 10. 2018. V Mnichově se od 8. do 10. října konal 21. ročník Expo Realu, prestižního evropského veletrhu komerčních nemovitostí a investičních příležitostí. Česká města a kraje se ve společné expozici vedle svých investičních vizí a projektů soustředila také na prezentaci svého inovačního potenciálu, který zvyšuje jejich konkurenceschopnost.

Po úspěšné společné prezentaci Prahy, Brna a Ostravy na jarním veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM v Cannes se tato tři města spolu s Jihomoravským a Moravskoslezským krajem představila ve vzájemné synergii na letošním Expo Realu. Expozice CZECH CITIES & REGIONS, kterou s městy a regiony sdíleli také CzechInvest, Sdružení pro zahraniční investice (AFI) a 14 spoluvystavovatelů z řad komerčních společností, tak byla vůbec největší českou prezentací v celé historii veletrhu.

Tomáš Macura, primátor Ostravy, která byla koordinátorem společné expozice, v této souvislosti uvedl: „Koncept společné expozice s tématy smart city a inovace, volný čas, kvalita života a vzdělání jsme zachovali i pro letošní ročník. Takto pojatý český prostor zvýšil atraktivitu expozice a lákal nové návštěvníky.“  To bylo obzvlášť důležité při letošním ročníku veletrhu, který hlásí rekord v počtu vystavovatelů: těch bylo na Expo Realu 2 041, přičemž 406 z nich tvořila města a regiony; prostředí tak bylo vysoce konkurenční.

„Důkazem toho, že průběžná práce s investory a kontinuální prezentace na evropských realitních a investičních veletrzích nese své ovoce, je například náš projekt v Hrušově.  Vloni na Expo Realu jsme jednali s potenciálními zájemci o odkup pozemků k vybudování průmyslové zóny. Uběhl rok a zářijové zastupitelstvo schválilo odkup 35 ha společnosti Contera Management, která tam zaměstná až 700 lidí a vytvoří prostor nejen pro malé a střední podnikání, ale také pro vědu a výzkum. Pokud by měla podobný osud i letošní nabídka, co víc bychom si mohli přát? I letos jsme měli pro investory řadu příležitostí. Jde například o atraktivní pozemek ve tvaru slzy o rozloze téměř 8 300 m2 v centrální části města u nové moderní čtvrti – v lokalitě Karolina. Chtěli bychom, aby zde vyrostla architektonicky výjimečná výšková stavba, nová dominanta města, která v sobě spojí několik funkcí: například hotel, kanceláře či obchodní prostory. V září jsme vyhlásili záměr na prodej a zde v Mnichově už jsme vedli jednání s několika potenciálními investory,“ upřesnil primátor města Ostravy Tomáš Macura.

Na území Ostravy vzniklo a dále vzniká mnoho zajímavých rezidenčních, kancelářských a volnočasových developerských projektů. Ostrava na veletrhu proto také prezentovala chystané projekty k oživení historického centra  - novou koncertní halu se špičkovou akustikou, přestavbu jatek na Galerii moderního umění či její přístavby na Kreativní mezinárodní kulturní centrum.

„Prvotřídní vzdělání a s tím spojená nabídka kvalitní pracovní síly jsou zásadní oblasti, kterým se město rovněž intenzivně věnuje. Představili jsme proto mimo jiné i projekt Ostravské univerzity na výstavbu nového multifunkčního areálu v centru Ostravy na Černé louce u řeky Ostravice. Ten bude sloužit studentům i široké veřejnosti jako moderní zázemí pro sport, zdraví a technologie v jedné budově, v druhé vznikne Klastr umění a designu Fakulty umění Ostravské univerzity,“ dodal na závěr k letošní prezentaci Ostravy na Expo Realu primátor Tomáš Macura.

Podle realitních expertů – účastníků Expo Realu zůstanou navzdory geopolitickým tenzím, obchodním válkám a mezinárodnímu dluhu podmínky pro rozvoj investičního a realitního trhu v Evropě nadále příznivé. Příští, 22. ročník veletrhu Expo Real se v Mnichově uskuteční od 7. do 9. října 2019.