Historické kalendárium

pro týden od 22. dubna do 28. dubna

24. duben 2004 (24. duben – 3. květen 2004)

Tehdy zahájené Mistrovství světa v ledním hokeji 2004 se stalo do té doby největší sportovní událostí v dějinách města, která přitáhla pozornost úhrnem bezmála 140 000 návštěvníků. Jednotlivé zápasy probíhaly v nově zrekonstruované a zmodernizované ČEZ Aréně (dnes Ostravar Aréna), kde se hrálo celkem 22 utkání základních skupin, osmifinálové skupiny a skupiny o udržení. Ostrava hostila týmy ze Slovenska, Dánska, Švédska, Ruska, Finska, Ukrajiny, Japonska a USA. Do závěrečné fáze turnaje, která probíhala již pouze v Praze, se z ostravské skupiny probojovala mužstva Slovenska, Švédska, Finska a USA.

28. duben 1975

Dne 28. dubna 1975 byl otevřen hotel Atom. Prvními hosty, kteří využili ubytovacích služeb hotelu, byli bývalí příslušníci 1. čs. samostatné tankové brigády v SSSR, kteří přijeli do Ostravy na oslavy 30. výročí osvobození Československa.




28. duben 1986

Provedením „politicky angažované“ operety Petra Millera, Mojmíra Weimanna a Ladislava Matějky Štěstí pro Annu, jejímž námětem byla kniha Ivana Olbrachta Anna proletářka, bylo 28. dubna 1986 za přítomnosti představitelů politického a kulturního života otevřeno po dostavbě a rekonstrukci Divadlo Jiřího Myrona, které vyhořelo 7. prosince 1976. Přestavba podle projektu ostravského architekta Ivo Klimeše zahrnovala mj. demolici celého zadního traktu staré budovy. Z původní stavby v neorenezančním slohu zbyla jen průčelní část. Novostavba hlediště, jeviště a provozních prostor byla inspirovaná budovami navrženými Hansem Scharounem a Alvarem Aaltem. Interiér navrhl Radim Ulmann. Stavební práce prováděl Okresní stavební podnik Opava.

Foto1: Dobová fotografie Hotelu Atom

Foto2: Interiér Divadla Jiřího Myrona po rekonstrukci

 

Zpracoval: Archiv města Ostravy