Historické kalendárium

pro týden od 1. dubna do 7. dubna

1. duben 1939

Záznam z kroniky Michálkovic z onoho dne připomněl penzionování kněze Františka Bražiny (1883-1973), prvního katechety katolického náboženství na měšťanské škole v Michálkovicích, kde vyučoval od roku 1911. Dříve působil v Bruzovicích (1908) a Dětmarovicích (1910), kde byl pro své postoje a názory v oblibě občanů. Fr. Bražina byl přispívajícím členem spolku Slezan, spolku Slezanů a přátel Slezska. V roce 1920 přestoupil k církvi československé. Roku 1941 byl okresním soudem ve Slezské Ostravě ustaven dozorčím důvěrníkem nad dětmi v cizí péči a nemanželskými dětmi české národnosti pro obec Michálkovice. Oblíbený kněz a učitel se dožil 90 let, zemřel v Michálkovicích.

2. duben 1932

Tehdy se ve Vítkovicích (městská část Ostravy) narodil Pravoslav Flak, kameraman, umělecký fotograf a dokumentarista. Po studiích na gymnáziu pokračoval ve vzdělávání na pražské FAMU. Jako hlavní obor studia si zvolil filmovou kameru, dalším jeho zájmem byla tvůrčí fotografie. Pracoval pro Krátký film Praha, tvořil pro Českou televizi a TV Prima ve funkci šéfkameramana. Podílel se např. na tvorbě televizních pořadů cyklu V žitě (s Halinou Pawlovskou) nebo populárního seriálu Česká soda z 90. let. Pravoslav Flak byl členem Asociace českých kameramanů, jako fotograf byl oceněn Zlatou medailí na International Photographic Salon of Japan. Ostravský rodák zemřel v Praze 4. 3. 1993.

3. duben 1920

Právě v tento den se v Zábřehu nad Odrou (část Hulváky) narodil František Wawrečka (Vavrečka), plukovník v. v., dobrovolník československé armády Ludvíka Svobody, účastník obrany Tobrúku a bojů u Dunkerque. Narodil se do početné rodiny v Hulvákách (městská část Ostravy), kde prožil dětství, později se rodina přestěhovala do Vítkovic (m. č. Ostravy). Vyučil se dřevomodelářem a pracoval ve Vítkovických železárnách. Roku 1939 zasáhla do jeho života válka. Na podzim roku 1945 se oženil, na krátko se s manželkou odstěhoval do Ostravy, kde se jim narodil syn Vladimír. Později se rodina přestěhovala zpět do Myslívi a pan Wawrečka byl zaměstnán v Plzeňské Škodovce, roku 1970 odešel do invalidního důchodu. Za svou statečnost a odvahu získal F. Wawrečka mnohá ocenění a medaile (Československý válečný kříž, Polský válečný kříž aj.). V roce 2005 byl vyznamenán nejvyšším francouzským Řádem čestné legie a byl jmenován Rytířem Čestné legie. Zemřel v srpnu roku 2012 v obci Myslív (obec Klatovy).

Foto: Kronika Michálkovic z let 1932 - 1961

 

Zpracoval: Archiv města Ostravy