Historické kalendárium

pro týden od 15. září do 21. září

15. září 1907

Dne 15. 9. 1907 se v Tupesích u Uherského Hradiště narodila sportovní lukostřelkyně a čs. reprezentantka Helena Šáchová, rozená Němečková. Patřila k zakladatelům lukostřeleckého sportu v Ostravě, jehož počátky spadají do roku 1944. Sportovní kariéru začínala jako členka lukostřeleckého odboru I. Českého tenisového klubu v Moravské Ostravě, později startovala jako závodnice OKD Ostravan. Zařadila se mezi nejlepší lukostřelkyně v Československu, velkých úspěchů dosáhla i na mezinárodní scéně. Už na mistrovství světa v Praze v srpnu 1947 na sebe upozornila ziskem dvou stříbrných medailí, ovšem největšího sportovního triumfu docílila o rok později na mistrovství světa v Londýně. Významně přispěla k zisku osmi zlatých medailí a celkovému prvnímu místu v soutěžích družstev a v jednotlivcích vybojovala jednu zlatou, dvě stříbrné a dvě bronzové medaile. Stala se první Ostravankou, která do města přivezla titul mistryně světa. Zemřela v Ostravě 19. 11. 1988.

17. září 1961

Dne 17. 9. 1961 se v rámci Dne tisku konaly na vítkovickém stadionu mezinárodní lehkoatletické závody, které se staly prvním z  dosavadních 53 ročníků mítinku Zlatá tretra Ostrava. Tehdy před třemi tisícovkami diváků změřili své síly závodníci ze Sovětského svazu, Maďarska a Československa. V roce 1969 došlo ve spolupráci s TJ Vítkovice a redakcí Československého sportu k založení ankety Zlatá tretra Evropy, která každoročně oceňovala nejlepšího běžce a běžkyni starého kontinentu. Součástí vyhlašování výsledků ankety se staly i ostravské mezinárodní závody, z nichž tak vznikl mítink Zlatá tretra Evropy. Přestože ne všichni vítězové ankety se vždy do Ostravy dostavili, závody se pravidelně těšily silnému mezinárodnímu obsazení. V posledních letech je mítink Zlatá tretra zařazen Mezinárodní asociací atletických federací do prestižní kategorie IAAF World Challenge, bylo na něm dosaženo několika světových rekordů a účastní se jej přední osobnosti světové atletiky.

18. září 1873

Dne 18. 9. 1873 byl z podnětu báňského specialisty Viléma Jičinského ustaven v Moravské Ostravě Hornicko-hutnický spolek. Spolek přispíval ke společenské emancipaci technické inteligence, zvyšoval kulturní úroveň ostravské společnosti a mírnil nacionálně odstředivé tendence. Po celou dobu své existence představoval národnostně tolerantní prostředí. Oba jazyky český i německý v něm byly rovnocenné, počátkem 20. století se k nim přiřadila též polština. Mezi členstvem převažovali důlní inženýři nad hutními techniky. Spolek vydával odborné publikace i zábavný a poučný kalendář Horník, který formou kratochvilného čtení zvyšoval vzdělanost dělníků a který měl své odběratele i v jiných revírech v českých zemích či na Slovensku. Přestože spolek usiloval o stavovskou soudržnost všech příslušníků báňské a hutnické profese bez ohledu na sociální postavení, přeci jen byl především elitní organizací manažerů a absolventů vysokých technických škol.

Popisek k ilustraci:

Helena Šáchová, mistryně světa v lukostřelbě 1948 (Foto z archivu Jana Šáchy)

Připravil Archiv města Ostravy