Dny NATO znovu podpořené z rozpočtu města

12. 9. 2018. O víkendu od 15. do 16. září se na Letišti Leoše Janáčka uskuteční již 18. ročník Dnů NATO v Ostravě a 9. ročník Dnů Vzdušných sil Armády České republiky. Diváky čeká atraktivní program. Město Ostrava letos podpořilo největší bezpečnostní akci svého druhu v Evropě částkou 2,5 milionu korun, akci podporuje finančně od roku 2008. Nejlepší ukázku, o které rozhodnou na ostravském facebookovém profilu jeho návštěvníci, ocení primátor Tomáš Macura pohárem a pamětním listem.

Svou účast potvrdilo 17 zemí - Francie, Velká Británie, Itálie, Polsko, Švédsko, Španělsko, samozřejmě nebudou chybět stroje a piloti z Česka a Slovenska. Speciálním partnerem bude letos USA. Premiérovou prezentaci si pro letošní ročník připravilo rovněž rakouské letectvo se statickou ukázkou dvojice cvičných letounů Pilatus PC-7 Turbo Trainer.

Specialitou tohoto ročníku bude prezentace historické techniky, která připomíná uplynulých 100 let. Návštěvníci se kromě dynamických a statických ukázek vojenské techniky mohou těšit i na jednu mimořádnou kulturní událost. Velmi originálně a důstojně připomene sté výročí Československa a jeho ozbrojených sil živé kombinované vystoupení Janáčkovy filharmonie Ostrava a Armády České republiky. Jejich společná kompozice Smetanovy Vltavy bude jedinečným zážitkem.

Historicky potřetí budou mít diváci Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil AČR možnost na oficiálním facebookovém profilu města rozhodnout o nejlepší letecké ukázce. Fotografie budou v sobotu 15. září po skončení show po 18. hodině nahrány na ostravský profil na Facebooku, kde budou návštěvníci hlasovat pomocí tlačítka „to se mi líbí“ u fotografie zachycující ukázku jejich favorita. Vyhrává ukázka, která bude mít v neděli 16. září v 9 hodin ráno, nejvíce „lajků“. Výherce letecké ukázky obdrží pohár a pamětní list přímo z rukou primátora Tomáše Macury, ještě v neděli přímo na letišti. Z hlasujících bude opět vylosován výherce, který obdrží věcné ceny od města Ostravy.

Na Dnech NATO se opět představí i Městská policie Ostrava (MPO), která si pro návštěvníky připravila nejen dynamické ukázky se služebními zvířaty, ale také seznámení s její preventivní činností. Strážníci městské policie budou mít také na starost kolárnu, kde si návštěvníci mohou odložit kola.

Bohatý bude i doprovodný program, k němuž přispěje město Ostrava zřízením relaxační zóny, která nabídne fotokoutek, laserovou střelnici s pohyblivými terči či praktické informace o Ostravě a okolí, turistické a historické zajímavosti, dopravní spojení, upomínkové předměty, mapy, bedekry. Na své si v městské zóně přijdou milovníci dopravy, pro které je připravena fotografická výstava dokumentující vývoj hromadné dopravy na Ostravsku, doplněná o atraktivní trojrozměrné exponáty.

Vstup na jednu z největších vícedenních návštěvnických akcí u nás je zdarma. Více na www.natodays.cz.