Dny NATO znovu podpořené z rozpočtu města

14. 9. 2017. O víkendu od 16. do 17. září se na Letišti Leoše Janáčka uskuteční již 17. ročník Dnů NATO v Ostravě a 8. ročník Dnů Vzdušných sil Armády České republiky. Diváky čeká atraktivní program, ve kterém se vůbec poprvé představí najednou tři mimoevropské země. Město Ostrava letos podpořilo největší bezpečnostní akci svého druhu v Evropě částkou 2,5 milionu korun. Nejlepší ukázku, o které rozhodnou na ostravském facebookovém profilu jeho návštěvníci, ocení primátor Tomáš Macura pohárem a pamětním listem.

Letošní ročník akce nabídne návštěvníkům tradičně pestrý program obohacený o řadu exkluzivních zahraničních premiér i derniér. Akce se účastní 17 států. Poprvé v historii této akce se divákům představí tři mimoevropské země – Saudská Arábie, Jordánsko a Kanada. Na mošnovské letiště by mělo dorazit přes 80 kusů letecké techniky a přes 200 kusů pozemní techniky. Za oba dny pak bude možné sledovat přes 60 ukázek a 15 hodin hlavního programu.

Historicky podruhé budou mít diváci Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil AČR možnost na oficiálním facebookovém profilu města rozhodnout o nejlepší letecké ukázce. Fotografie budou v sobotu 16. září po skončení show po 18. hodině nahrány na ostravský profil na Facebooku, kde budou návštěvníci hlasovat pomocí tlačítka „to se mi líbí“ u fotografie zachycující ukázku jejich favorita. Vyhrává ukázka, která bude mít v neděli 17. září v 9 hodin ráno, nejvíce „lajků“. Výherce letecké ukázky obdrží pohár a pamětní list přímo z rukou primátora Tomáše Macury, ještě v neděli přímo na letišti. Z hlasujících bude opět vylosován výherce, který obdrží podepsaný plakát vítězného týmu a taktéž věcné ceny od města Ostravy.

Dny NATO řadíme dlouhodobě mezi tzv. významné akce města Ostravy, protože patří mezi nejnavštěvovanější a nejatraktivnější události roku v regionu. A protože je to víkendová akce pro celé rodiny, rozhodli jsme se dát možnost právě těm nejdůležitějším - návštěvníkům, aby oni sami vybrali ukázku, která se jim nejvíce líbí. Cena primátora je tak cenou samotných diváků,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Na Dnech NATO se opět představí i Městská policie Ostrava (MPO), která si pro návštěvníky připravila nejen dynamické ukázky se služebními zvířaty, ale také seznámení s její preventivní činností. Strážníci městské policie budou mít také na starost kolárnu, kde si návštěvníci mohou odložit kola. Finanční hodnota tohoto programu je vyčíslena na 300 tisíc korun.

Bohatý bude i doprovodný program, k němuž přispěje město Ostrava zřízením relaxační zóny, která nabídne fotokoutek, projekční a biatlonovou laserovou střelnici, odpočinek pod slunečníky či praktické informace o Ostravě a okolí, turistické a historické zajímavosti, dopravní spojení, upomínkové předměty, mapy, bedekry.

Vstup na jednu z největších vícedenních návštěvnických akcí u nás je zdarma. Areál mošnovského letiště se po oba dny otevírá v 8.30 hod., program potrvá do 17 hodin. Více na www.natodays.cz.