Bikesharing v Ostravě odstartuje v květnu pilotním projektem

13. 4. 2018. Dlouho připravovaný systém sdílení jízdních kol, který je součástí Strategického plánu rozvoje města FajnOVA, bude v Ostravě fungovat od 1. května. Stanice s koly budou umístěny na celkem 39 místech v širším centru města. V první vlně bude k dispozici 180 kol městského typu s nízkým nástupem, protišlapnou brzdou a praktickým košíkem na drobná zavazadla. Službu bude v Ostravě poskytovat společnost Rekola Bikesharing, a město za ni nebude nic platit. Půjčování kol bude v provozu od května do zimní sezóny, nejpozději však do 21. 12. 2018. Do stejného termínu platí také uzavřená smlouva.

Systém umožní půjčení kola na jednom stanovišti a jeho vrácení na jiném místě. Na každém stanovišti bude umístěn mobilní stojan s 6 až 12 místy. Kolo bude možno vrátit pouze do stojanů určených v aplikaci nebo na webu. Ti, kteří si kolo vypůjčí a nevrátí zpět na některé ze stanovišť, budou pokutováni. Kola budou pravidelně rozvážena po městě, aby byla k dostání ve všech stanicích.

Ostrava nabídne svým obyvatelům a návštěvníkům moderní ekologičtější dopravu. Bikesharing bude mít pozitivní vliv nejen na zdraví těch, kteří ho budou využívat, ale i všech ostatních. Protože využívání kol znamená nulové znečištění zplodinami a hlukem a také snížení intenzity individuální automobilové dopravy v centru města. A navíc jízda na kole je i životní styl,“ říká ostravský primátor Tomáš Macura.

Město Ostrava ve spolupráci se společností Rekola vyhodnotí koncem letošního roku, jaký byl zájem občanů a návštěvníků o bikesharing v první fázi projektu. Na základě výsledků se může služba upravit a rozšířit do dalších částí města. Prvních 15 minut výpůjčky bude zdarma, dalších 45 minut za 18 Kč. Každá další čtvrthodina bude stát 6 korun. Ještě před půjčením kola bude nutná registrace do systému společnosti Rekola. Pro půjčování a vracení kol bude možné využívat také SMS, každá takto odeslaná zpráva bude stát 1 korunu, vyúčtovány budou vždy na začátku měsíce.

Informační podporu ve dvou jazycích – čeština, angličtina - budou Rekola zajišťovat po telefonu v pracovních dnech od 9 do 17 hodin, dále na emailu, FB messengeru, webových stránkách i aplikacích pro chytré telefony – iPhone, Android.

Již v roce 2016 bylo provedeno dotazníkové šetření, jehož cílem bylo zjistit poptávku Ostravanů o systém sdílených kol. V rámci šetření přišlo téměř 1700 odpovědí. O úspěchu služby v Ostravě bylo přesvědčeno téměř 90 % dotázaných. Z nich by ji využívalo 63 % respondentů příležitostně a 24 % pravidelně. Z dotazníku také vyplynulo, že se obyvatelé Ostravy nejčastěji přepravují v každodenním životě MHD nebo autem, kolo využívá pouze 7 % obyvatel. Předpokladem je, že po zavedení služby se jejich počet zvýší.

Jsme rádi, že můžeme společně s Rekoly rozjet službu sdílených kol těsně před letní sezónou. Jedna věc je, že z dotazníků jasně vyplynulo, že Ostravané bikesharing chtějí, nicméně až následující měsíce ukážou, jaký zájem o službu skutečně bude. Věříme, že se tahle forma ekodopravy ujme a třeba i díky ní nejeden obyvatel nebo návštěvník města nepoužije auto, ale sedne na kolo,“ říká náměstkyně pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Za nejzajímavější lokality pro umístění stanic dotazovaní označili Masarykovo náměstí, Dolní oblast Vítkovice, Forum Nová Karolina nebo Hlavní nádraží. Všechny budou od začátku května v provozu. Připraveno je celkem 39 lokalit, většina v centrálním obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, po jedné v Petřkovicích, Vítkovicích a Slezské Ostravě.

k.ú.

Gagarinovo náměstí

Česká televize

Přehled stanovišť Bikesharingu na mapě: https://mapy.cz/s/2wDXV

Ostrava dlouhodobě podporuje cyklistiku ve městě. Aktuálně má na svém území zhruba 250 kilometrů cyklostezek a další se postupně připravují a staví. Zavedení bikesharingu je dalším krokem k podpoře ekologické dopravy ve městě.

Společnost Rekola Bikesharing systém veřejného sdílení kol provozuje již v Praze, Brně, Olomouci, Českých Budějovicích, Teplicích a Liberci.