Historické kalendárium

Od 18. července do 24. července

19. 7. 1957

Toho dne poranil srnec při sběru malin obyvatele Pustkovce (městská část Ostravy) Antonína Hrabovského, který si vyšel spolu s rodinou do lesa v sousední Plesné (m. č. Ostravy). Podle zápisu v obecní kronice Pustkovce jej statný srnec napadl na lesním chodníku, když z houští vyrazil přímo proti němu. Bodl jej parožím a poranil mu tepnu na levém lokti a levý bok. První pomoc zraněnému poskytli členové rodiny a následně byl ošetřen v nemocnici. Podle zjištěných informací byl již dvanáctou obětí nebezpečného srnce.

23. 7. 1922

V Přerově se narodil Jan Neuls, prozaik a publicista.  Vyrůstal v rodině komerčního úředníka, zaměstnaného na nádraží v Přívoze (městská část Ostravy), zde také Jan navštěvoval obecnou školu. Po maturitě na reálném gymnáziu byl totálně nasazen jako horník na jámu Hubert, později pracoval ve Zlíně v propagačním oddělení firmy Baťa. Jan Neuls je autorem próz Není úniku (1945), Bitva o jaro (1949) aj. V letech 1959–1970 působil v ostravské televizi jako programový náměstek a zástupce ředitele. Po roce 1971 vyloučen z kulturního života. Pod jménem Rajko Dolečka a ve spolupráci s ním připravil scénář seriálu Nebezpečný svět kalorií. V roce 1993 zvítězil v anonymní soutěži o nejlepší dokument o Ostravě. J. Neuls zemřel 18. 2. 1998 v Ostravě.

23. 7. 1933

Podle novinového článku deníku České Slovo ohrožoval roj včel na Masarykově náměstí v Moravské Ostravě nejen obyvatele ale také drobné prodejce zeleniny a ovoce na tomto frekventovaném místě. Letním vedrem znavené včelí královně se zalíbilo na květech muškátů, kterými byly osázeny košíky na sloupech lemujících náměstí a její početný roj ji následoval. Díky včasnému zásahu Jana Šuly z Mariánských Hor (městská část Ostravy) nebyl nikdo zraněn. Pohotový koksař za pomoci žebříku a konve s vodou přemístil včelí roj do krabice od bot, kterou vyprosil v obchodním domě Baťa „…a svou kořist si odnesl pak domů a jak prohlásil, daruje včely jednomu ze sousedů, který má prázdný úl“.

Foto1: Pohled na Masarykovo náměstí v Moravské Ostravě (30. léta 20. stol.).

Foto2: Sken přebalu knihy Jana Neulse Bitva o jaro z roku 1949.

 

Zpracoval: Archiv města Ostravy