Historické kalendárium

pro týden od 25. do 31. ledna

26. ledna 1930 

Dne 26. 1. 1930 vypukl požár v chemické továrně v Hrušově. Ničivý živel v neděli dopoledne pohltil část provozu továrny, škoda způsobena ohněm byla odhadnuta na několik milionů Kč. Došlo také ke zranění zaměstnance chemičky. Na následky popálenin a otravy nebezpečnými plyny zemřel dělník Trzaskocz. Pohřeb se konal 30. ledna za účasti asi 500 osob. 

29. ledna 1930 

Dne 29. 1. 1930 otiskly noviny Duch času článek, ve kterém čtenáře seznamuji se záměrem žáků III. měšťanské chlapecké škole z Přívozu (m. č. Ostravy) odkoupit od majitele cirkusu Kludský nejmenšího slona z majetku cirkusu za 165 Kč. List dopisy otiskl a dal tak prostor oběma stranám k vyjádření. Cirkus Kludský byl v Ostravě a širokém okolí velmi oblíbený a známý, v době Rakouska-Uherska si Kludští dokonce vybrali Moravskou Ostravu jako místo k přezimování. Několik desetiletí lákala širokou veřejnost nejen vystoupení cirkusových zvířat a umělců, ale také řecko-římské zápasy, kterých se zúčastňoval také světoznámý zápasník Gustav Frištenský. Nejednou se tak stalo, že s tímto šampionem zápasili také „vyzývatelé“ z řad občanů, jako Vilém Stoklasa z Přívozu, zaměstnanec VHHT. Jehož výkon ocenil G. Frištenský uznalými slovy, fotografií s autogramem a pozvánkou k účasti „na další štaci“, kterou však s ohledem na rodinu přívozský občan nevyužil. 

28. ledna 1867 

Dne 28. 1. 1867 se narodil v Muglinově (m. č. Ostravy) Max Löwy, architekt a stavitel. Vyrůstal v židovské rodině podnikatele ve stavebním průmyslu Ignatze Löwyho. Po absolvování německé reálky v Moravské Ostravě studoval architekturu na technických školách ve Vídni a v Berlíně. Praxi získal u významných stavebních firem (např. H. Helmer & F. Fellner ve Vídni). M. Löwy byl ženatý s Margarethou, roz. Glesingerovou, měl čtyři děti. V roce 1903 postavil pro sebe a svého staršího bratra (Adolf L. rovněž podnikal ve stavebním průmyslu) dvě samostatné vily – č. p. 1235 na Havlíčkově nábřeží a č. p. 1243 na Matiční ulici v Moravské Ostravě. K jeho dalším stavbám patří činžovní domy v Moravské Ostravě, obytné domy a průmyslové objekty pro Vítkovické kamenouhelné doly, Severní dráhu Ferdinandovu aj. Na přelomu 19. a 20. století byla firma Maxe Löwyho nejvýznamnější stavební firmou na Ostravsku, její zakladatel zemřel v Moravské Ostravě dne 31. 12. 1922. 

Foto: 28. ledna 1867 (plán vily č. p. 1235 na Havlíčkově nábřeží z roku 1902) 

Zpracoval Archiv města Ostravy