Historické kalendárium

pro týden od 22. do 28. července

25. července 1891

Dne 25. července 1891 zemřel v Hrušově továrník a podnikatel v chemickém průmyslu Theodor Hochstetter (nar. 3. října 1837 v Esslingen am Neckar v Německu). Do Hrušova přišel v r. 1858. Rok pracoval v místní továrně na hliněné zboží a poté v První rakouské továrně na sodu, jejichž spolumajitelem a zakladatelem byl jeho nevlastní bratr Carl Hochstetter. V r. 1883 založil v Přívoze společně s průmyslníky ve strojírenství Carlem Glassnerem a Carlem Elbertzhagenem továrnu na výrobu superfosfátů, kostní moučky a umělých hnojiv. Firma Glassner, Hochstetter a Comp. patřila rovněž k největším producentům klihu a tuků ve střední Evropě.

28. července 1877

28. července 1877 zahájila známá divadelní společnost Elišky Zöllnerové uvedením veselohry Tlučhubové svůj pobyt v Moravské Ostravě. Mezi členy společnosti byl tehdy také Josef Pešek, děd Ladislava Peška, František a Anton Muškové a další v té době známí herci. Společnost uspořádala šest představení v sále Strassmannovy zahradní restaurace U Lípy, na které si bylo možné zakoupit předplatné. Za sedadlo I. třídy u kulatého stolu se platily 2 zlaté a za sedadlo II. třídy u dlouhého stolu 1 zlatý a 2 krejcary. Vstupenky na jednotlivá představení se daly pořídit v ceně od 10 do 40 krejcarů. Do Ostravy společnost přijela znovu ještě v r. 1880. Tentokrát zde zůstala celé čtyři měsíce a setkala s obrovským zájmem. Především dětské diváky si získala uvedením dramatizace Vernova románu Cesta kolem světa za 80 dní, v níž před užaslými zraky dětí, kterých se na představení sešlo včetně rodičů prý kolem tisíce, defilovali sloni, opice, krokodýli i Indiáni.

24. července 1882

Moravskoostravskou městskou nemocnici si 24. července 1882 prohlédl zemský zdravotní rada dr. Kuna z Brna. Při inspekci upozornil na nevýhodné umístění nemocnice v centru města na nejrušnější Mostní ulici (dnes třída 28. října v úseku od Mostu M. Sýkory k Masarykovu náměstí). V době epidemií nemocnice totiž přímo ohrožovala okolní hustě obydlenou část města. Přestože byla pro infekčně nemocné vyhrazena zvláštní místnost, nejednou se stalo, že se nakazili a zemřeli i někteří ostatní nemocní. Zemský rada doporučil vybudování nové infekční nemocnice nebo stavební úpravu té stávající. Na základě této zprávy a naléhání městského fyzika dr. Weinreba se obecní výbor města rozhodl na svém zasedání 17. ledna 1884 postavit z vlastních prostředků infekční nemocnici na Fifejdách, zcela mimo zastavěnou část města. Prvního pacienta přijala nová nemocnice, zatím bez vnitřního zařízení, již 2. května 1885. 

Fota:

Plakát na představení divadelní společnosti Elišky Zöllnerové v Moravské Ostravě v roce 1877.

Budova městské nemocnice otevřená v roce 1848 v Mostní ulici v místech pozdějšího obchodního domu ASO. Nemocnice byla jednopatrová, podsklepená zděná budova s hlavním vchodem z Mostní ulice a měla kapacitu 24 lůžek. Tehdy byla po radnici druhou největší stavbou ve městě. 

Zpracoval Archiv města Ostravy