Historické kalendárium

pro týden od 3. června do 9. června

5. červen 1945

Dne 5. června 1945 dorazil do Ostravy první vlak o dvaceti vagónech potravinové pomoci UNRRY. Další vlaky následovaly. Zásilky obsahovaly hlavně masové konzervy, sádlo, mouku, kondenzované mléko, cukr, léky aj. Jen díky této potravinové pomoci se dařilo zvládnout katastrofální zásobovací situaci. Ostrava zůstala totiž po osvobození téměř bez potravin a také zázemí Ostravska bylo ustupující německou armádou a osvobozující Rudou armádou vydrancováno tak, že i zemědělské území Hlučínska, Bílovecka a Těšínska se obracelo na národní výbor v Moravské Ostravě o pomoc. Situaci navíc komplikovala nutnost zajistit potraviny pro asi 130 tisíc repatriantů z Polska, kteří se přes Ostravu vraceli do svých domovů. 

6. červen 1951

Dne 6. 6. 1951 se v Ostravě narodil budoucí zpěvák populární a rockové hudby Stanislav Hranický. Pěveckou kariéru začínal v roce 1968 v beatové skupině Majestic, kde zpíval společně s Marií Rottrovou či Věrou Špinarovou. Na počátku 80. let 20. století přišel do rockové skupiny Citron, která v Ostravě fungovala jako profesionální soubor rockové a heavymetalové hudby od roku 1978. S touto skupinou spolupracoval třicet let. Spolu s kapelníkem Citronu Radimem Pařízkem prosadil přitvrzení v hudebním projevu skupiny a jeho posunutí od hard rocku blíže k heavy metalu. Velmi slavným se stalo album, které s Citronem natočil roku 1986 pod názvem Plni energie. Jeho poslední studiovou nahrávkou bylo album Bigbítový pánbů z roku 2010. Zemřel v roce 2013 v Ostravě. 

9. červen 1828

je datován rozpočet zednického mistra Jana Michny na snesení (zbourání) vadné Horní brány a věže. Tato na jihu stojící Horní brána, zvaná Hrabovská nebo Vítkovická, byla od druhé poloviny 14. století součástí městských hradeb v Moravské Ostravě. Věž z kamenného zdiva byla od země po rovnou střechu 11,60 metrů vysoká, cimbuří mělo výšku 1 sáh (vídeňský sáh 1,89 m). Horní branou a na severovýchodě stojící Dolní (Kostelní či Mostní) branou vedla po staletí hlavní průjezdní komunikace městem, zvaná ke konci své existence Říšskou, neboť byla ve správě a péči eráru. V květnu r. 1830 byly obě brány zbourány. 

Foto:

Veduta z r. 1728. Věž Hrabovské brány je zobrazena na vedutě pod číslem 7.

 Městské hradby s branami na plánku města Moravské Ostravy k r. 1779.

 Zpracoval Archiv města Ostravy