Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Aktuálně

Poslední změna: Pátek 28.04.2017 13:35 - Vidlička Libor
Projekty oživí veřejný prostor

Projekty oživí veřejný prostor

Čtvrtek 17.05.2018 09:45

Do druhého ročníku dotačního programu „fajnOVY prostor“, který cílí na proměnu ulic, náměstí, parků a dalších veřejných prostranství podle vlastních nápadů, přihlásili obyvatelé Ostravy 20 projektových záměrů. Rada města doporučila finanční podporu čtrnácti projektů. Dotační program přiblížila náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Tábor Hanke připomene deska

Tábor Hanke připomene deska

Čtvrtek 17.05.2018 09:17

Pamětní deska bude připomínat ostravský internační tábor Hanke, do nějž byli v květnu a červnu roku 1945 umístěni převážně němečtí obyvatelé. 231 z nich bylo v táboře umučeno nebo bez soudu popraveno. Pietní místo s pamětní deskou vznikne v místě tábora v průběhu června letošního roku.

Detektory zachránily první životy

Detektory zachránily první životy

Středa 16.05.2018 15:00

Město Ostrava vybavuje od začátku letošního roku obecní byty požárními hlásiči a detektory oxidu uhelnatého (CO). Byly nakoupeny z prostředků města a jejich instalace je zajišťována jednotlivými obvody. Je to akce, která svým rozsahem doposud nemá v České republice obdoby. První výsledky instalace hlásičů se již dostavily. V obvodu Moravská Ostrava a Přívoz nově nainstalované detektory CO zachránily před otravou čtyři rodiny.

Aplikace čistáOVA pro lepší město

Aplikace čistáOVA pro lepší město

Středa 16.05.2018 14:28

Ostrava spustila 16. května aplikaci nazvanou čistáOVA. Lidem umožní jednoduchým způsobem hlásit prostřednictvím počítače, tabletu nebo mobilního telefonu závady a nedostatky kdekoliv ve městě a zjistit, jak je problém řešen. Aplikaci představila náměstkyně primátora pro životní prostředí a IT služby Kateřina Šebestová.

Rekordní suma na ozdravné pobyty

Rekordní suma na ozdravné pobyty

Úterý 15.05.2018 09:56

Město Ostrava poskytne rekordní sumu na dětské ozdravné pobyty. Jedná se o 25 milionů korun, za které může jet užít si čistý vzduch na hory až 3800 dětí, o tisíc více než loni. Již nyní mohou mateřské a základní školy žádat o finanční prostředky na tyto pobyty.

Ostravu ovládne majáles

Ostravu ovládne majáles

Pondělí 14.05.2018 10:00

V Dolní oblasti Vítkovic se v pátek 18. května od 14 hodin koná největší studentská akce v Moravskoslezském kraji, která oslavuje příchod jara a studentských let. K majálesu neodmyslitelně patří i průvod masek, který vyrazí ve 12 hodin z Husova sadu směrem k hlavnímu dějišti studentských slavností. Tématem letošního průvodu jsou pohádky.

Ostravané propadli jízdě na kole

Ostravané propadli jízdě na kole

Sobota 12.05.2018 12:25

Bikesharing – systém sdílení jízdních kol slaví úspěch. V Ostravě funguje od 1. května a zájemci si bicykly mohou vypůjčit na 45 místech. Jedno kolo si denně půjčí až šest cyklistů. Výhodou je, že si kolo půjčí na jednom místě a mohou jej vrátit na jiném místě.

Školáci natáčeli ekologická videa

Školáci natáčeli ekologická videa

Pátek 11.05.2018 12:54

Do soutěže Nebuď LAMA, buď eco-friendly, kterou město Ostrava vyhlásilo v polovině února pro děti z ostravských základních škol zřízených městem, přišlo 20 soutěžních videí z 12 zapojených škol. Kolektivy žáků natočily spoty na ekologická témata. Dva vítězné kolektivy získaly peníze na modernizaci školních budov a autoři videí si odnesli tablety, koloběžky a příspěvek na školní výlet pro cenou třídu.

Plážový volejbal míří do Ostravy

Plážový volejbal míří do Ostravy

Pátek 11.05.2018 11:49

Do Ostravy přijede světová špička v plážovém volejbalu.  Od 20. do 24. června se uskuteční v Dolní oblasti Vítkovice v unikátním industriálním prostředí turnaj Světové série FIVB v plážovém volejbale mužů a žen s názvem Ostrava Open. Tak významný beachvolejbalový turnaj se koná v České republice vůbec poprvé.  

Ostravská revoluce v čištění silnic

Ostravská revoluce v čištění silnic

Čtvrtek 10.05.2018 15:00

Ostrava se pustila na svém území do nevídaného nadlimitního čistění silnic. Tak často a důsledně se nečistí komunikace v žádném jiném městě České republiky. Město od 1. května čistí všechny silnice, tedy i ty, jejichž vlastníkem není a jejichž čistění dosud vázlo anebo se nekonalo tak často, jak je potřeba. Nový systém úklidu ostravských komunikací představil primátor Tomáš Macura.  

Více financí ostravským obvodům

Více financí ostravským obvodům

Čtvrtek 10.05.2018 13:57

Současné vedení města upravilo přidělování neúčelových dotací městským obvodům ve statutu, který začne platit od příštího roku. Jedná se o 13 procent z příjmů statutárního města. Ale již v tomto roce podle tohoto systému přidělovalo finance městským obvodům. 

Do jižní části Ostravy objížďkou

Do jižní části Ostravy objížďkou

Středa 09.05.2018 10:26

Začala další velká dopravní rekonstrukce, kterou připravil Moravskoslezský kraj. Dotkne se především obyvatel Zábřehu a Výškovic. Od 9. května do dubna 2019 jsou uzavřeny západní mosty ve Výškovické ulici přes Rudnou. Do Výškovic tudy řidiči neprojedou, v opačném směru budou v provozu tzv. východní mosty, kde se auta budou míjet s protijedoucími vozidly MHD.

Městská nemocnice prochází modernizací

Městská nemocnice prochází modernizací

Středa 09.05.2018 10:00

Městská nemocnice Ostrava prochází postupnou modernizací. V některých pavilonech nemocnice došlo k rekonstrukci a výstavbě nových sociálních zařízení. Tříměsíční opravy za téměř 7,5 milionů korun s DPH zvýší komfort pacientů i zdravotnického personálu.

Primátor uctil památku padlých

Primátor uctil památku padlých

Úterý 08.05.2018 12:03

Pietní akt k 73. výročí ukončení bojů II. světové války v Evropě se uskutečnil 8. května v Národním památníku v Hrabyni. Primátor Tomáš Macura uctil památku padlých v Ostravské operaci a připomenul, že se jednalo o největší bojový střet na našem území. Během Ostravské operace zahynulo téměř 24 tisíc rudoarmějců a československých vojáků.

Porubané: lesopark a tramvajová trať

Porubané: lesopark a tramvajová trať

Pondělí 07.05.2018 10:04

Přes 1200 lidí se zapojilo do ankety Porubské desatero 2018, v níž vybírali témata, kterým by se měl městský obvod Poruba věnovat. Nejvíce hlasů získal lesopark Myslivna a vybudování nové tramvajové trati na VIII. porubský obvod.

Vstupenky na Shakespeara již v prodeji

Vstupenky na Shakespeara již v prodeji

Sobota 05.05.2018 11:50

Letní shakespearovské slavnosti Ostrava se letos uskuteční v termínu od 23. července do 12. srpna. Diváci se mohou těšit na Slezskoostravském hradě na 18 večerů a pět titulů. Ostravskou shakespearovskou přehlídku otevře premiéra melancholické komedie plné dobrodružství, lásky a zázraků Dobrý konec všechno spraví. Vstupenky na představení je možné již nyní zakoupit v předprodeji.

Archeologové zkoumají lauby

Archeologové zkoumají lauby

Pátek 04.05.2018 13:00

V místě, kde bude postaven bytový dům Nové lauby, provádí archeologové průzkum. Jedná se o plochu za Ostravským muzeem, na níž je v současné době parkoviště. Archeologové pracují v části, kde stávaly domy s podloubím. Jedná se o centrum města, proto je prohledávaná plocha historicky mimořádně zajímavá. Potvrzují to nálezy z doby, kdy byla Ostrava založena.

Sinfonietta otevře Janáčkův festival

Sinfonietta otevře Janáčkův festival

Čtvrtek 03.05.2018 13:53

Z Janáčkova máje a Janáčkových Hukvald se u příležitosti 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka stává Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Na skvělých tradicích vzniká nová kvalita, nová značka, nový rozměr, nový termín, ale stále dobrý a hlavně světový Leoš Janáček. Mezinárodní hudební festival začne v Ostravě 21. května.

Pomozte staršími foty oživit historii

Pomozte staršími foty oživit historii

Čtvrtek 03.05.2018 09:15

Město Ostrava přichází s projektem Století objektivem Ostravanů. Mohou se do něj zapojit občané, kteří mají starší fotografie a najedou mezi nimi zajímavé snímky, které dokumentují významné události, oslavy, svátky, nebo běžný ruch v ulicích. Zapůjčené snímky budou na počkání oskenovány anebo je možné je zaslat i v elektronické podobě. Nejlepší zveřejníme na webu i v tištěné publikaci.

Do zoo přiveze návštěvníky vlak

Do zoo přiveze návštěvníky vlak

Středa 02.05.2018 13:35

Veřejnost se podílí na rozvoji města a posílá náměty na projekty, které se stávají součástí Akčního plánu Strategického plánu rozvoje města Ostravy 2017 – 2023. Jedním z příkladů návrhů od veřejnosti je projekt dopravní obslužnosti zoologické zahrady, při kterém by měla být využita železniční vlečka dopravce AWT pro přepravu návštěvníků do zoologické zahrady z ostravských vlakových nádraží nebo z Dolní oblasti Vítkovice.