Vysloužilé mobily pomohly i nemocným dětem

8/7 2020

Vývoj technologií jde kupředu obřím tempem a elektroničtí pomocníci v našich kapsách morálně zastarávají dříve, než skončí jejich životnost. Aby jejich cesta nekončila bez užitku někde na skládce, je tu možnost je odevzdat ve specializovaných schránkách červené barvy.

Vysloužilé mobily pomohly i nemocným dětem

Ilustrační foto. Archiv Remobil.

 V první polovině roku tu byla ještě jedna možnost, ke které se připojil i Magistrát města Ostravy – projekt REMOBIL. Jeho hlavním cílem je prevence hromadění vysloužilých přístrojů v domácnostech.

"Od února do konce května se zapojil i Magistrát města Ostravy a naši pracovníci se umístili na prvním místě, odevzdali 364 starých mobilních telefonů. Ráda bych poděkovala všem zaměstnancům, kteří se do této charitativní akce zapojili," řekla náměstkyně pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Zároveň organizátoři projektu přispějí z každého odevzdaného telefonu částkou 10 Kč na charitativní účely a díky recyklaci mobilů dochází k opětovnému využití surovin. To v součtu znamená například významné úspory vody a snížení produkce ekvivalentu CO². Oboje vzniká nebo se spotřebovává při těžbě nerostných surovin nutných pro výrobu, například nových mobilních telefonů. Z každého sebraného mobilu získal příspěvek 10 korun Mobilní hospic Ondrášek, působící v Moravskoslezském kraji.

Pracovníci Magistrátu města Ostravy odevzdali 364 starých mobilních telefonů, což je ekvivalentem snížení emisí oxidu uhličitého o 577 kilogramů, úspora pitné vody 10 883 litry nebo snížení počtu virtuálně najetých kilometrů běžným autem o 3520. Příspěvek na aktivity Ondráška činil v součtu 3 640 korun.

Celkem se podařilo sesbírat 1519 mobilních telefonů a mobilní hospic dostane příspěvek ve výši 15 190 korun. Pomoc přírodě je také značná, recyklací odevzdaných starých mobilů a využitím surovin z nich získaných se ušetřilo 45 418 litrů pitné  vody.