Pro vzpomínku na Jaroslava Kuberu zhasne radnice i Bolt Tower

10/10 2019

V den státního smutku za předsedu Senátu ČR Jaroslava Kuberu, který vyhlásila vláda na pondělí 3. února, budou také v Ostravě na budovách města vlajky staženy na půl žerdi a zhasne osvětlení významných dominant. Prezident Miloš Zeman mu chce navíc udělit nejvyšší státní vyznamenání, tedy Řád bílého lva.

Pro vzpomínku na Jaroslava Kuberu zhasne radnice i Bolt Tower

V Ostravě na počest předsedy Senátu Jaroslava Kubery zhasnou některé dominanty. Foto: MMO

Jaroslav Kubera zemřel nečekaně ve věku 72 let poté, co zkolaboval ve své kanceláři a pak ho odvezli do nemocnice. Dlouholetému reprezentantovi ODS se dostalo pocty státního smutku stejně jako Karlu Gottovi. Ten zemřel v říjnu 2019, přičemž státní smutek byl vyhlášen 12. října. Předtím se státní smutek týkal bývalého prezidenta Václava Havla, který dostal třídenní poctu trvající od 21. do 23. prosince 2011.

Po vzájemné dohodě města Ostravy a Dolní oblasti Vítkovice zhasne v pondělí 3. a v úterý 4. února noční osvětlení věže Radnice města Ostravy, Sýkorova mostu a Bolt Tower v Dolních Vítkovicích.

Dnem státního smutku bude podnělí 3. února, na budovách statutárního města Ostravy a institucích zřízených městem bude stažena česká vlajka na půl žerdi. Zpět bude vytažena v úterý 4. února. Veřejné budovy, kde vlajka nevisí na stožáru, umístí vedle státní vlajky po stejnou dobu černý prapor.

Podrobnější pokyny k vyvěšování státních vlajek a černých praporů jsou k dispozici na stránkách Ministerstva vnitra ČR: https://www.mvcr.cz/clanek/informace-k-vyvesovani-statni-vlajky-pri-statnim-smutku.aspx

V den státního smutku není nutné rušit naplánované kulturní a sportovní akce. Doporučujeme nicméně organizátorům zvolit vhodnou formu uctění památky, například minutou ticha, umístěním černé pásky na sportovních dresech, změnou programu a podobně.