Unikátní Fajna Dílna se otevírá veřejnosti

8/8 2017

Po roce příprav byly 8. srpna v areálu Dolu Hlubina otevřeny první tři provozy městského řemeslného inkubátoru Fajna Dílna. Jedinečný projekt je zaměřen na podporu řemesel pomocí sdílených dílen, které budou sloužit nejen domácím kutilům, školní mládeži, ale i začínajícím podnikatelům v řemeslných oborech. Za projektem stojí město Ostrava, Vysoká škola báňská a spolek Hlásím se k továrně.

Unikátní Fajna Dílna se otevírá veřejnosti

Primátor Tomáš Macura v dílně 3D a ARDUINO. Foto: L. Kaboň

„Pro město jde o důležitý projekt, kterým chceme napomoci zvýšení řemeslné zručnosti široké veřejnosti, rozjezdu podnikání nových živnostníků a snad i naplnění hesla, že ‚řemeslo má zlaté dno‘,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

„V našem městě i regionu je mnoho technicky a manuálně zdatných lidí, kteří léta pracovali v zaměstnaneckém poměru v tradičních oborech a buďto o práci přišli nebo se sami zamýšlejí, co dál. Současně máme v porovnání s jinými částmi republiky menší počet samostatných podnikatelů, a to včetně těch v řemeslných oborech. Naším záměrem je, aby Fajna Dílna v tomto směru zafungovala jako jakýsi katalyzátor,“ dodal primátor.

První otevřené provozy Fajne Dílny jsou zaměřeny na keramiku, textil a 3D tisk. V první polovině roku 2018 je v plánu spuštění provozu dřevovýroby a kovovýroby.

Podle náměstkyně primátora Ivety Vozňákové, která je zároveň předsedkyní předsednictva spolku Řemeslný inkubátor, se ze školních osnov vytratily předměty podporující řemeslnou zručnost. Věří však, že Fajna Dílna zvětší zájem o řemesla a zároveň přispěje k rozvoji podnikání v regionu.

Výkonný ředitel spolku Řemeslný inkubátor Gabriel Duda dodává, že dílny jsou vybaveny profesionálními stroji, které mohou být pro běžné kutily nebo začínající podnikatele příliš nákladné. Ve Fajne Dílně tak mají možnost si vše vyzkoušet s mnohem menšími náklady. Do budoucna počítá i s kurzy v oblasti účetnictví a daní pro začínající řemeslníky.

Pro umožnění práce v dílnách je třeba se přihlásit, podepsat členskou smlouvu a zaplatit členský příspěvek. Lze si vybrat ze tří variant. Tarif Start stojí 350 korun na tři měsíce, na něj navazuje tarif Hobby (1000 Kč/rok) a Profi (2000/rok). Pronájem strojů se platí zvlášť podle platných sazeb.

Pro zájemce o nezávazné vyzkoušení dílen jsou pak připraveny Fajne středy, kdy mají návštěvníci možnost prohlédnout si dílny a jejich vybavení pod dohledem profesionálů. V plánu jsou také víkendové workshopy, otevřené členům spolku Řemeslný inkubátor i široké veřejnosti. ¨

Podrobnosti o Fajne Dílně najdete zde.