Sdružené nákupy budou ještě levnější

27/7 2016

Novým poskytovatelem systému sdružených nákupů (SSN) pro Ostravu bude společnost Tender systems s.r.o. se sídlem v Praze. Vítěz veřejné zakázky se zavázal vytvořit zcela nový systém sdružených nákupů při dodržení požadovaných podmínek. Informovali o tom primátor Tomáš Macura a resortní náměstek primátora Radim Babinec.

Sdružené nákupy budou ještě levnější

Ilustrační foto: archiv MMO

Vítězný uchazeč byl vybrán na základě kombinace kvalitativních kritérií a nejnižší nabídkové ceny. Na implementaci nového systému sdružených nákupů má 180 dnů, to znamená čas zhruba do začátku příštího roku.

Statutární město Ostrava je jedním z průkopníků a propagátorů systému sdružených nákupů v oblasti veřejné správy v rámci celé ČR. Samo jej aktivně využívá od roku 2010. Do konce prvního pololetí tohoto roku se mu podařilo díky tomu ušetřit z veřejných rozpočtů oproti výchozím cenám více než 551 milionů korun.

„I z toho je vidět, že systém, který provozujeme, je funkční. Prostřednictvím veřejné zakázky jsme ale chtěli najít dodavatele, který nám zajistí jeho další rozvoj, širší využití, a hlavně sníží náklady na jeho provoz. V tomto ohledu se nám podařilo dosáhnout oproti současnému stavu 60procentní úspory, což za čtyři roky představuje zhruba 35 milionů korun,” uvedl náměstek primátora pro oblast veřejných zakázek, sdružených nákupů a kapitálových účastí Babinec.

Vzhledem k jiné konstrukci odměny mezi stávajícím a novým dodavatelem systému může být v případě většího objemu nákupů výše úspory ještě výraznější.

Při implementaci SSN v roce 2010 byla jako cílový objem ročních nákupů města a jeho organizací přes elektronické aukce definována hodnota 1 mld. Kč, což odpovídá asi čtvrtině celkových neinvestičních výdajů, s předpokládanou roční úsporou 100 mil. Kč. Za rok 2015 dosáhla hodnota nákupů přes SSN 555 mil. Kč a roční úspora se proti výchozím cenám vyšplhala na 119 mil. Kč. I z tohoto srovnání je patrné, že systém má potenciál se dále vyvíjet.