S fotbalovým Baníkem slavilo zaplněné Prokešovo náměstí

9/9 2021

Baník Ostrava včera oficiálně zahájil oslavy sta let od svého založení, které budou pokračovat ještě další jeden rok. Při té příležitosti klub zveřejnil jejich program a na leden 2022 ohlásil představení limitované edice výročního dresu. Po tiskové konferenci na ostravském magistrátu se už mohli všichni bavit na prostranství před Novou radnicí.

S fotbalovým Baníkem slavilo zaplněné Prokešovo náměstí

Součástí startu baníkovských oslav byla také autogramiáda. Foto: Iva Chohan

„Jsem rád, že Ostrava podpořila nejen tuto akci, ale především, že s Baníkem spolupracuje dlouhodobě a významně. Z logiky věci je tato podpora zaměřena především na práci s mládeží, tedy výchovu nových talentů,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura. Věřím, že tato práce se postupně zúročí a jednou se dočkáme toho, že Baník – slovy klasika – bude porážet Barcelonu,“ vzpomenul primátor na písňový text ostravského barda Jaromíra Nohavici.

Mimořádný význam Baníku pro Ostravu a celý region, dávno přesahující čistě sportovní rozměr, připomněli ve svých projevech také další hosté živě přenášené tiskové konference – ministr kultury Lubomír Zaorálek, hejtman Ivo Vondrák a současný majitel klubu Václav Brabec. Všichni se shodli na tom, že právě Baník je ztělesněním nejznámější ostravské značky.

Zástupci Baníku pak společně uvedli ve známost, na co se mohou kluboví příznivci těšit.

Už v listopadu spatří světlo světa dokument „Nejlepší u nás“, z dílny autorů projektu Bez frází. Od 28. 4. do 31. 10. 2022 pak bude Svět techniky v Dolních Vítkovicích hostit výstavu Baník Expo. Přímo na výročí – tedy 8. 9. 2022 – Baník odehraje zápas proti mužstvu některé z pěti elitních evropských lig. Ve dnech 9. 9. a 10. 9. téhož roku je u příležitosti jubilea plánován Multižánrový festival na Slezskoostravském hradě.

Zahájení oslav přilákalo na Prokešovo náměstí velké množství lidí. Byl zde ně připraven bohatý program, včetně autogramiády klubových legend, možnosti nakoupit v mobilním fan shopu, poslechnout si cimbálovku nebo se občerstvit u některého ze stánků. Vyvrcholení večera přišlo v podobě unikátního videomappingu, mapujícího minulost, přítomnost a do určité míry rovněž budoucnost známého klubu.

V rámci zahájení oslav si zájemci mohli koupit čerstvě pokřtěnou knihu Tomáše Šiřiny a kolektivu „My jsme Baník“. Tato publikace poutavě líčí zajímavé dějiny Baníku, od jeho založení v roce 1922 až po současnost.