Prvňáčci byli pasováni do stavu čtenářského

17/3 2023

Další z nepřeberné řady aktivit pro děti připravila v rámci akce Březen měsíc čtenářů Knihovna města Ostravy. V osmi ostravských pobočkách čeká na prvňáčky pasování do stavu čtenářského. Knihovníci a knihovnice dětem, často v pohádkových kostýmech, hrou poodhalí kouzelný svět knížek a ukáží jim cestu ke čtení.

Prvňáčci byli pasováni do stavu čtenářského

K pasování na čtenáře patřil také zábavný program. Foto: Lukáš Kaboň

Pomyslnou vstupenkou do pohádkového světa knížek pak může být prvňáčkům první čtenářská legitimace a registrace do knihovny na jeden rok zdarma.  V rámci letošního 16. ročníku pasují ostravští knihovníci na čtenáře každého prvňáčka, který knihovnu navštíví, jedná se o stovky žáků prvních tříd. Za uplynulých 16 let bylo v jednotlivých pobočkách Knihovny města Ostravy pasováno do stavu čtenářského víc jak 20 000 prvňáčků.

A objevit svět fantazie a pohádek, ukrytý v knížkách, pomohla i náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová, která spolu s paní knihovnicí pobočky Vietnamská, pasovala 17. března na čtenáře téměř dvě desítky prvňáčků Základní školy Bulharská. „Čtení dětem nabízí neomezenou možnost poznávat nové věci, prožít pohádky a rozvíjet jejich fantazii. Nezanedbatelný je také čas s rodiči či prarodiči, který si děti při společném čtení s dospělými užijí. Město podporuje široké spektrum rozličných aktivit čtenářské gramotnosti, aby děti nalezly kouzlo čtení a rády četly. Knihovna jim nabízí bezpečné místo, kam se mohou uchýlit k různým komunitním aktivitám,“ doplnila náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová. Na prvňáčky, kteří do školy nastoupí v dalším školním roce 2023/2024, čeká i dárek v podobě zbrusu nové Knížky pro prvňáčky. Publikace, kterou nyní připravuje Knihovna města Ostravy v součinnosti s regionální spisovatelkou i ilustrátorkou, nabídne příběhy z Ostravy a pozornost malých čtenářů pak prověří otázky v závěru textu.

Pasování prvňáčků se letos koná v prvních třech březnových týdnech, od 1. do 24. března 2023 v pobočkách Opavská, Vítkovice, Podroužkova, Výškovice, Petřkovice, J. Trnky, Přívoz a Vietnamská.

Ceremoniál pasování je prvňáčky velmi oblíbený, po akci zaznamenáváme zvýšený zájem dětí a jejich rodičů o naše služby. Nicméně pro děti máme připraveny i další aktivity, díky nimž mohou objevit krásu čtení. Pro nejmenší nabízíme projekt S knížkou do života. Ten pak střídá projekt Váš prvňáček se stane čtenářem a navazuje projekt Už jsem čtenář – knížka pro prvňáčka. Krom projektů je připravováno různé inspirativní čtení, celá řada besed, soutěží, kvízů, výtvarných dílen i pohádkových her. Cíl je jediný, ukázat dětem i rodičům cestu ke čtení,“ vysvětlila Anna Novotná, knihovnice z pobočky Vietnamská. Prvňáčci nejčastěji v regálech vyhledávají knihy z edice První čtení, pohádky a příběhy v těchto knihách obsahují zpravidla krásné obrázky a texty jsou psány velkými písmeny.