Primátor přijal mladé skladatele moderní hudby

13/8 2019

V Ostravě byl zahájen Institut Ostravské dny, který je určen skladatelům nové a experimentální hudby. Na Institut naváže festival, který začne 22. srpna. Rezidenty Institutu přijal v úterý v prostorách Nové radnice primátor Ostravy Tomáš Macura.

Primátor přijal mladé skladatele moderní hudby

Primátor Tomáš Macura s Petrem Kotíkem. foto: René Stejskal

Festival pro veřejnost a Institut pro mladé skladatele je třítýdenní akcí v jednom, která poskytuje mezinárodní prostor pro setkávání skladatelů několika generací. Tým Ostravského centra nové hudby v čele s uměleckým ředitelem Ostravských dnů Petrem Kotíkem vybral letos na základě zaslaných partitur 35 rezidentů z celkem 13 zemí (Peru, Kanada, Lotyšsko, Velká Británie, Ukrajina, Česká republika, Jižní Korea aj.). Připojí se tak k téměř 250 rezidentům, kteří se Ostravských dnů zúčastnili od doby jejich vzniku v roce 2001.

„Přeji vám v Ostravě hezký pobyt, zajímavé koncerty a věřím, že si najdete čas, abyste naše město poznali a užili si jej,“ pozdravil účastníky Ostravských dnů primátor Tomáš Macura. Zakladatel festivalu Petr Kotík poté zavzpomínal na jeho začátky v Ostravě i na ohlas v médiích.

S myšlenkou letního projektu nové a experimentální hudby v Ostravě přišel právě Petr Kotík. Ostravské dny koncipoval jako pokračování Darmstadtských letních kurzů a festivalu z počátku 50. a 60. let s tím rozdílem, že v Ostravě byla od počátku v centru zájmu práce s velkým orchestrem. Na počátku této myšlenky stáli s Kotíkem také američtí skladatelé Earle Brown, Alvin Lucier a Christian Wolff. Legendární zvukový experimentátor Lucier navštívil Ostravské dny jako lektor pětkrát, Wolff se do Ostravy chystá letos poosmé.

Kromě Christiana Wolffa z legendární „newyorské školy“ bude letos v Ostravě s mladými skladateli rezidenty pracovat ještě 15 lektorů, významných skladatelů dneška: např. americko-izraelská skladatelka, profesorka Harvardovy univerzity Chaya Czernowin, klavírista a skladatel Frederic Rzewski, Miroslav Srnka, Petr Bakla nebo Bernhard Lang či Isabel Mundry. Ti všichni budou také součástí programu Institutu, který sestává ze skupinových i individuálních setkání, prezentací vlastních děl, myšlenek, práce s prvotřídními muzikanty a ve finále také provedení skladeb zúčastněných. Mnohá z nich uslyšíme zcela poprvé. Protože festival Ostravské dny nerozlišuje skladatele na „studenty" a „mistry“, nezabývá se ani hierarchií „studentských“ a „mistrovských“ děl, jsou na programech festivalových koncertů vedle sebe díla klasiků avantgardy i skladby rezidentů Institutu. Inspirace je v tomto směru oboustranná.

Také letos najdeme mezi rezidenty převážně posluchače nebo absolventy prestižních hudebních škol a akademií, ať už jde o newyorskou Manhattan School of Music, vídeňskou Universität für Musik und darstellende Kunst, krakovskou Akademii Muzycznu, londýnskou konzervatoř Trinity Laban nebo Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. V Ostravě budou mít k dispozici jak rezidenční orchestry a sbor (Ostravskou bandu, ONO / Ostrava New Orchestra, Canticum Ostrava), tak hostující sólisty a ansámbly.