Návrhy na koncertní halu ostatních studií

8/7 2019

V architektonické soutěži na novou koncertní halu v Ostravě zvítězilo studio architekta Stevena Holla, který originálně propojil koncertní sál s předprostorem domu kultury a přináší řešení šetrné k životnímu prostředí s nízkými provozními náklady. Nyní zveřejňujeme návrhy studií, které se umístily na druhém až čtvrtém místě.

Návrhy na koncertní halu ostatních studií

Návrh dánského studia, který se umístil na druhém místě.

Vítězný návrh oslovil porotu tím, že dokázal propojit plochu za Domem kultury města Ostravy, v níž bude koncertní sál, s předprostorem v ulici 28. října. Přináší nejen originální architekturu, ale také velmi zajímavé, byť náročné technické řešení, které je šetrné k životnímu prostředí, má dlouhodobou udržitelnost a nabízí nízké provozní náklady.

V pořadí druhý skončil návrh studia Henning Larsen Architects z Dánska. Třetí místo porotci přisoudili návrhu Architecture Studio z Paříže a na čtvrtém místě se umístilo Konior Studio z Polska.

Pořadí čtyř finalistů architektonické soutěže na ostravskou koncertní halu:

1. Steven Holl Architects + Architecture Acts, USA

2. Henning Larsen, Dánsko

3. Architecture Studio, Francie

4. Konior Studio, Polsko

Původně město Ostrava vyzvalo k přímé účasti v soutěži tři architektonické kanceláře se zkušenostmi s projektováním koncertních síní Steven Holl Architects + Architecture Acts; Konior Studio a Henning Larsen Architects. V říjnu 2018 k nim přibyli tři další – Architecture Studio z Paříže, Nieto Sobejano Arquitectos z Berlína a Van Dongen – Koschuch Architects and Planners z Amsterdamu, kteří byli vybráni na základě doporučení soutěžní poroty z 31 zájemců o účast v soutěži na základě svých referencí a portfolií. Výsledný maximální počet účastníků v dvoukolové soutěži tak byl omezen na šest. Do druhého kola architektonické soutěže postoupily čtyři návrhy, přičemž v druhém kole porotci určili pořadí. Ze sedmi porotců návrh studia Steven Holl Architects + Architecture Acts dalo na první místo šest porotců, jeden mu přisoudil druhé místo.

Město Ostrava vystaví v září šest nejlepších soutěžních návrhů, aby se s nimi mohla seznámit veřejnost.

Hodnocení porotců této architektonické soutěže si můžete vyslechnout na tomto videu: https://youtu.be/36GjlR5E9zA

Pro zajímavost přinášíme návrhy koncertní haly z minulosti, které se nikdy nerealizovaly. První návrh je z roku 1949, druhý návrh vznikl v roce 1969. Tyto návrhy počítaly s tím, že koncertní hala bude stát v místě Domu kultury města Ostravy nebo v jeho těsném sousedství. Oba návrhy dokumentují, jak dlouhá byla cesta k nové koncertní hale v Ostravě.