Parkování v okolí Domu kultury Poklad posílí nově otevřený parkovací dům

29/8 2022

První ze dvou připravovaných parkovacích objektů, umístěných za křídly Domu kultury Poklad, je dokončen, řidiči v Ostravě-Porubě tak budou moci využívat nových 74 parkovacích míst. Stavba probíhala od července 2021 do srpna 2022 a vyžádala si náklady ve výši 45,6 milionů korun bez DPH.

Parkování v okolí Domu kultury Poklad posílí nově otevřený parkovací dům

Parkovací plocha u porubského Pokladu. Foto: Jiří Zerzoň

Nový dvoupodlažní parkovací objekt bude využíván nejen v době konání společenských akcí v Domě kultury Poklad, ale sloužit bude také rezidentům. Zhotovitelem stavby byla společnost Ridera Stavební a.s.

V návaznosti na rekonstrukci Domu kultury Poklad jsme připravili také projekty pro stavbu dvou parkovacích objektů za křídly budovy. V této chvíli je dokončen první z nich, druhý bude navržen k zařazení do investic pro rok 2023. Parkovací objekty jsou koncipovány tak, aby v území působily co nejméně rušivě, ale zároveň posílily kapacity parkování v lokalitě. Za důležité považuji, že jsme se domluvili s městským obvodem také na revitalizaci a společném financování sousedícího parku. Věřím, že obé bude dobře sloužit jak rezidentům, tak návštěvníkům Domu kultury Poklad,“ uvedla Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora.

Parkovací dům přiléhá k Domu kultury Poklad, který je památkově chráněn. Horní patro dvoupodlažního parkovacího objektu je otevřené, ohraničené nevysokou atikou, zídkou vysokou 1,1 metru. Nad tuto plochu vystupuje konstrukce krytého schodiště. Spodní podlaží objektu je rovněž otevřené. Vjezd vozidel je pro jednotlivá podlaží samostatný. K nadzemnímu podlaží lze dojet pomocí komunikace kolem Domu kultury Poklad a napojuje se na ulici Matěje Kopeckého. Podzemní podlaží je přístupné prostřednictvím komunikace, napojující se na ulici Komenského. Parkovací dům bude nyní volně přístupný, počátkem příštího roku bude doplněn o navigační a závorový systém, i poté však bude přístupný jak rezidentům, tak návštěvníkům Domu kultury Poklad.  V srpnu byla zároveň započata obnova zeleně předprostoru domu kultury a revitalizace přilehlého parku pod vedením městského obvodu Poruba a za spolufinancování města Ostrava. Revitalizace parku bude dokončena v listopadu tohoto roku, na jaře 2023 pak bude obvod instalovat kašnu.

Dům kultury byl devět let uzavřen, prodělal komplexní rekonstrukci, aby své brány znovu otevřel v srpnu loňského roku. Detailně jsme o rekonstrukci památky informovali viz https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/rekonstruovany-poklad-otevrel-sve-brany-nabizi-moderni-kulturni-zazemi-a-pestrou-programovou-nabidku. Významně zrekonstruovaný objekt se letos probojoval do dalšího kola České ceny za architekturu 2022. Z původně přihlášených 201 staveb vybrala odborná porota 29, mezi nimi i ostravský Dům kultury Poklad, blíže https://ceskacenazaarchitekturu.cz/rocniky/2022/rekonstrukce-a-modernizace-dk-poklad.