Ostrava slaví 69. výročí osvobození

30/4 2014

Vzpomínková akce u příležitosti 69. výročí osvobození města Ostravy pořádaná statutárním městem Ostravou a Krajským vojenským velitelstvím Ostrava proběhla 30. dubna u Památníku Rudé armády v Komenského sadech.

Ostrava slaví 69. výročí osvobození

Nástup vojáků Armády ČR se zástavami při oslavě osvobození. Foto: J. Urban

V úvodním projevu připomněl primátor Petr Kajnar druhou světovou válku a utrpení, které lidstvu přinesla. Právě poslední dubnový den roku 1945 vojska Rudé armády a 1. čs. armádního sboru dovršila osvobozením Ostravy od německých okupantů Ostravsko-opavskou operaci. „Vážím si statečnosti vojáků, kteří přinesli svobodu také do našeho města, naší země. Ani po téměř sedmdesáti letech na jejich památku nezapomínáme,“ ujistil přítomné Petr Kajnar. Ke shromáždění promluvili také velvyslanec Ruské federace v ČR Sergej Kiselev a válečný veterán letec v britské RAF plukovník Pavel Vranský.

Před nastoupenými jednotkami Armády ČR pak položili věnce a kytice k památníku představitelé Kanceláře prezidenta republiky, vedení kraje, města Ostravy, městských obvodů Moravská Ostrava a Přívoz, Jih, Michálkovice, Poruba, Radvanice a Bartovice, Slezská Ostrava, Vítkovice, Armády ČR, organizací českých a polských válečných veteránů, zástupci politických stran, společenských organizací, diplomatických zastoupení Ruska a Polska v ČR, občané.