Nových 155 parkovacích míst mohou nyní řidiči využít v podzemních garážích pod budovou Ostravské univerzity na Černé louce

15/3 2023

Centrum Ostravy nedávno obohatila dvojice nových staveb Ostravské univerzity. Pro město Ostravu však realizace celého projektu kampusu představuje, kromě samotné účasti na stavbě budov, sérii souvisejících projektů, které buď realizaci předcházely či na ni naopak navazují.

Nové parkoviště pod Ostravskou univerzitou. Foto: Lukáš Kaboň

Investice města do tohoto projektu tak v součtu překročí 400 milionů korun. Součástí je i dokončená stavba podzemních garáží pod budovou Univerzitního zázemí sportu a behaviorálního zdraví. Veřejnosti je parkoviště k dispozici od 8.00 hodin 15. března 2023, otevřeno bude 24 hodin denně a aktuálně v rámci zkušebního provozu, prozatím bez elektronického odbavovacího systému, umožní bezplatné parkování. Maximální doba stání je 24 hodin. Lidé tudíž už nemusí parkovat vozy v okolních ulicích centra, ale mohou pohodlně zaparkovat v prostoru nového parkoviště.

Podzemní parkoviště je pro parkování osobních automobilů s kapacitou 155 parkovacích míst a čtyři motocykly, nabízí také elektronabíječku pro dvě osobní vozidla. Dále jsou v suterénu umístěny skladovací prostory, technologické místnosti a sociální zázemí. Vjezd osobních automobilů je umožněn pomocí částečně zastřešené ocelové rampy. Náklady dosáhly 192 milionů korun, projekt realizovalo konsorcium ostravského závodu IMOS Brno a Beskydské stavební.

Investice do budov Ostravské univerzity potvrzují univerzitní charakter města, podpoří jeho ekonomický rozvoj a přispějí k dalšímu oživení centra. Realizace stavby podzemních garáží byla zajištěna ze strany města Ostravy, po 99 letech přejde do majetku univerzity. Výhodou je fakt, že stavba podzemního parkoviště i budovy nad ním byla soutěžena, projektována i stavěna centrálně jedním dodavatelem. Poslední parkoviště pod zemí hrazené městem bylo zprovozněno pod Prokešovým náměstím v roce 1997.