Módní dům Ostravica má novou šanci

8/12 2017

Bývalému obchodnímu domu Ostravica-Textilia svítá naděje na obnovu. Nyní se po několika letech objevila šance na opravu památkově chráněného komplexu s bohatou historií. Chátrající módní dům Ostravica je trnem v oku mnoha Ostravanům, kterým současný stav vadí.

Módní dům Ostravica má novou šanci

Bývalý prestižní obchodní dům dnes připomíná ruinu. Snímek: Bohuslav Krzyžanek

V říjnu letošního roku odvolací senát Krajského soudu v Ostravě zamítl žalobu developerské společnosti Amádeus Real na město Ostrava. Po městu žádala přes 1,5 miliardy korun za údajně zmařenou investici do stavby multifunkčního areálu. Spor, který se táhl po řadu let, blokoval možnost nakládat s pozemky.

„Věřím, že Ostravica znovu ožije, a to do pěti let. Důvodem ke střízlivému optimismu je nedávno rozhodnutý soudní spor. Již připravujeme ideovou soutěž, která přinese nápady na využití bývalého obchodního domu a jeho okolí. Od vlastníka Ostravici máme příslib spolupráce,“ řekl primátor Tomáš Macura.

Město zároveň čeká na výsledek své žaloby na Amádeus Real, kterou se domáhá 70 milionů korun, což je doplatek prodejní ceny pozemků a penále z prodlení. Primátor ale podotkl, že bez ohledu na verdikt soudu ze smlouvy vyplývá, že pokud kupec nezrealizuje svůj projekt na původně městských pozemcích do roku 2018, město může od smlouvy odstoupit.

„Odblokovala by se tak současná situace, kdy nemáme žádný vliv na oblast náměstí Dr. Edvarda Beneše. Město by se pak mohlo stát hybatelem dalšího dění s náměstím i Ostravicou. Začneme už zmíněnou ideovou soutěží,“ dodal Macura. Stav náměstí je pro Ostravicu klíčový. Jeho rekonstrukce může zásadně podpořit její oživení.

Současný majitel bývalého obchodního domu a přilehlých budov Daniel Zeman, který se má v nejbližší době stát většinovým vlastníkem celého komplexu budov, by rád zprovoznil první dvě budovy. V plánu je tržnice, restaurace, ale i kulturní využití.

Zdroj: MF Dnes