Mléčný bar Naproti v centru Ostravy pomůže handicapovaným

21/12 2011

V centru Ostravy dnes byl slavnostně uveden do zkušebního provozu mléčný bar s názvem Naproti. Jde o první aktivitu sociálního podnikání v oblasti pohostinství v Ostravě. V rámci projektu vytvořilo Družstvo NaprotiI 8 pracovních pozic, z toho 3 pracovní místa pro osoby především s mentálním postižením a psychiatrickou diagnózou. Slavnostního otevření mléčného baru na ulici Kostelní se účastnil také náměstek primátora Martin Štěpánek.

Mléčný bar Naproti v centru Ostravy pomůže handicapovaným

FOTO: Interiér nového mléčného baru Naproti

Projekt si klade za cíl přispětke snížení nezaměstnanosti v ostravském regionu a k podpoře pracovní integrace. Zaměstnancům se zdravotním postižením bude poskytována  přiměřená individuální a psychosociální podporaz hlediska rovných příležitostí. Projekt také nabídne 10 osobám s postižením krátkodobou pracovní zkušenost, což povede ke zvýšení jejich zaměstnatelnosti na otevřeném trhu práce. Přesto ,že se v centru města Ostravy nachází řada jiných kavárenských zařízení, právě Mléčný bar Naproti je svým sortimentem i provozní dobou zaměřen na zákazníky se zájmem o rychlé a zdravé občerstvení. Přidanou hodnotu tvoří dětský koutek s doprovodným programem. Cílem podle předsedkyně Asociace Trigon Olgy Rosenbergerové, která bar provozuje, není vést bufet, bistro či obvyklou kavárnu, ale mléčný bar, v němž zákazník získá v hezkém prostředí a s příjemnou obsluhou kvalitní výrobky. Nabízeny budou výrobky z lokálních farem, například čerstvé mléko, smetana, ochucené tvarohy, ale i šunka. Bar bude  hospodařit jako běžná firma, jen s tím rozdílem, že veškerý zisk reinvestuje zpět do své činnosti.Na vybavení mléčného baru v hodnotě necelých pět milionů korun byla získána dotace z evropských fondů. Dalčí finance  poskytl státní rozpočet a také nadace ČEZ.