Město schválilo změny termínů konání akcí podpořených z rozpočtu

28/6 2021

Ostrava se snaží znovu nastartovat a podpořit kulturu, která v uplynulém roce měla jen velmi omezené možnosti, jak proniknout do života našeho města.

Město schválilo změny termínů konání akcí podpořených z rozpočtu

Ilustrační foto. Adolf Horsinka

Mnoho kulturních akcí musí být v roce 2021 termínově posunuto či zcela zrušeno. Město se proto rozhodlo schválit změny termínů konání některých akcí finančně podpořených z rozpočtu. Zároveň vypsalo výběrové řízení na poskytnutí finančních prostředků na jednoleté projekty v oblasti kultury na rok 2022.

Pro rok 2021 bylo městem podpořeno celkem 86 projektů v rámci jednoletých akcí, víceletých projektů pak 20. V rámci vládních opatření došlo k zásadnímu omezení ve všech odvětvích – divadelních, hudebních, filmových a uměleckých představení. Pořadatelé se museli rozhodovat podle aktuálního vývoje pandemie a rozhodnutí vlády.

Pořadatelé zrušili devět jednoletých akcí a dva festivaly, podpořené víceletou dotací, o změnu termínu požádalo 16 příjemců jednoletých dotací a příspěvků.

Zastupitelstvo města navíc rozhodlo o úpravě podmínek pro letošní rok u poskytnutých víceletých dotací společnosti Love production, s.r.o., která pořádá festival Beats for Love, a společnosti Colours Production, spol. s r.o., která pořádá festival Colours of Ostrava. Obě společnosti dlouhodobě přispívají k propagaci města Ostravy a přináší prospěch nejen v oblasti kultury, ale v rámci celého města. V roce 2021 se sice   festivaly nebudou konat ve svém tradičním formátu, jsou však v plánu Beats for Love v menším měřítku nebo také známý a oblíbený Festival v ulicích, nově nazvaný Art&Life.

„Mrzí mě, že některé akce musely být v důsledku koronavirové krize i v letošním roce zrušeny. Jsem ale rád, že jsme mohli pomoci všem těm, kteří se rozhodli i přes mnohé komplikace nabídnout své síly a schopnosti pro obohacení zdejší kulturní nabídky v Ostravě. Chceme kulturní život v Ostravě opět oživit a zdůraznit význam živé kultury pro město a jeho občany. Proto se také budeme snažit podpořit v příštím roce co nejvíce projektů,“ říká Zbyněk Pražák, náměstek primátora pro kulturu.

Město Ostrava také vypsalo výběrové řízení na poskytnutí peněžních prostředků na jednoleté projekty pro rok 2022 v oblasti kultury. Žadatelé mohou o dotace žádat od 13. září do 1. října 2021 do 13.00 hodin. Zastupitelstvo rozhodne o poskytnutí peněžních prostředků nově už v lednu příštího roku, oproti minulým letům, kdy rozhodovalo zpravidla v březnu. Jedná se o jednu ze změn reagující na novou Koncepci rozvoje kultury, na jejímž zpracování se podíleli ostravští kulturní aktéři. Objem finančních prostředků, vyčleněný z rozpočtu města na jednoleté projekty se pohybuje okolo 9 milionů korun, v případě, že to situace dovolí, mohou být finanční prostředky navýšeny. Podrobnější informace budou zveřejněny v měsíčníku Ostravská radnice a na webových stránkách www.ostrava.cz.