Malý Svět techniky novou atrakcí Dolní oblasti Vítkovic

15/11 2012

V pátek 16. listopadu se od 14.30 do 18 hodin pro veřejnost zdarma otevře objekt U6 v oblasti Dolních Vítkovic.  Za tímto názvem se skrývá interaktivní expozice malého Světa techniky v VI. energetické ústředně. Od soboty 18. listopadu od 9 do 18 hodin a dále v celotýdenním provozu pak bude celá expozice přístupná pro návštěvníky za vstupné 90 Kč (děti do 6 let zdarma, 50 Kč do 15 let, studenti a senioři).

Malý Svět techniky novou atrakcí Dolní oblasti Vítkovic

Malý Svět techniky je součástí VI. energetické ústředny Foto: J. Zerzoň

Několik desítek hodin před otevřením expozice U6 ji zástupcům médií představil ředitel společnosti Vítkovice a autor projektu Nové Vítkovice Jan Světlík spolu s představiteli zájmového sdružení právnických osob Dolní Vítkovice a Světa techniky. Prezentace se zúčastnili rektor VŠB-TU Ivo Vondrák, náměstek primátora Opavy Dalibor Halátek a také náměstek ostravského primátora Dalibor Madej, který vyzvedl přínos projektu pro Ostravu z hlediska výuky žáků a studentů, jako další rozšíření turistických atraktivit. Připomněl, že město v posledních třech letech podpořilo proměnu bývalé průmyslové oblasti cca 25 miliony korun. Dalšími prostředky přispěje na volný vstup školních tříd do interaktivních expozic.

U6 nabídne vedle možnosti výuky část výstavní. Je to expozice zážitková a dotyková. Malí i velcí návštěvníci mohou zkoušet, jak to či ono funguje. Osahat si technologie a postupy, které nemají šanci nikde jinde naživo vidět. Exponáty jsou volně v prostoru, všem přístupné. „K vidění je toho skutečně dost. Simulátory aut, dílna pro děti s modely CNC strojů, na kterých si mohou samy vyzkoušet obrábění, výroba elektřiny vlastními silami nebo obří exponát ponorky Nautilus z románu Julese Verna," řekl ředitel Světa techniky Jakub Švrček.

Páteční otevření malého Světa techniky je součástí celodenní akce „Dolní oblast Vítkovice: Otvíráme!“, která shrne posledních deset let příprav a prvních realizací projektu obnovy a nového využití dolnovítkovických památek. Odstartuje ji konference v aule Gong určená odborníkům, studentům, ale také široké veřejnosti. Registrace probíhá na stránkách www.dolnivitkovice.cz. Lístek na konferenci (vč. obědu) stojí 190 Kč, pro studenty je zdarma. Připraveny jsou odborné semináře a workshopy, např. o architektonických vizích a realizacích AP Ateliéru Josefa Pleskota. Premiérově bude promítnut dokument režisérky Jany Chytilové Na jantarové stezce, který mapuje historii projektu Dolní Vítkovice. Pozvání na konferenci přijali kromě představitelů kraje a města Ostravy např. eurokomisař Štefan Füle, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, ministryně kultury Alena Hanáková a další osobnosti.