Letos se opět jezdilo do práce (nejen) na kole, nejlepší z Ostravanů našlapal přes 3 tisíce kilometrů

23/6 2022

Více než tisícovka ostravských účastníků najela přes 256 tisíc kilometrů a ušla 128 tisíc kilometrů pěšky. Ostrava se totiž již popáté – jako městský koordinátor – zapojila do květnové celorepublikové výzvy Do práce na kole, tentokráte do 12. ročníku.

Setkání ostravských účastníků akce. Foto: MMO

Cílem této oblíbené akce je nejen šetřit životní prostředí, zlepšit kondici účastníků, ale také pomocí dat o zapsaných cestách zlepšovat (cyklo)infrastrukturu ve městě.

„Je to velmi příjemná a smysluplná akce a velmi mě těší, že se do ní Ostrava již popáté v roli koordinátora zapojila. Přináší řadu pozitivních efektů – lidé méně jezdí auty, pohyb je dobrý pro jejich fyzičku a v neposlední řadě tím šetří životní prostředí,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová. „Chtěla bych tímto poděkovat všem účastníkům a také organizátorům a všem partnerům této výzvy,“ uzavřela náměstkyně Šebestová.

Květnová výzva je zároveň soutěžní. Pro tento rok bylo vyhlášeno několik soutěžních kategorií. A to pravidelnost týmů, cyklozaměstnavatel roku a cykloměsto. Do výzvy se mohou zapojit všichni napříč celou republikou, kteří jsou starší 16 let.

Závěrečné setkání ostravských účastníků s vyhlášením výsledků a oceněním těch nejlepších proběhl 21. června tradičně v prostorách Radniční restaurace. Opět se ukázalo, že zájem o výzvu je veliký a že zapojení účastníci mají silného soutěžního ducha.

V celkovém součtu zdolaných kilometrů Ostrava opět obhájila 3. místo v republice za Prahou a Brnem. Celkem 1 133 účastníků v Ostravě překonalo 256 198,2 km na kole a 128 098 km pěšky. Stěžejní pro výzvu je zejména rozměr ekologický – v přepočtu na objem emisí ostravští účastníci „ušetřili“ městské ovzduší o 49 572 215 gramů CO2.

Nejvýkonnější ostravský cyklista ujel celkem 3 003,2 km, nejlepší cyklistka 2 515,4 km. Chodec, který obsadil první příčku v žebříčku účastníků, ušel či uběhl dle oficiálních materiálů organizátora za celý květen 1 351,2 km, nejlepší chodkyně 392 km.

Letos se do výzvy ve městě zapojilo hned několik partnerů. Účastníci soutěže tak právě díky nim měli pestřejší nabídku tzv. „akcí na triko“ a i výher v soutěžním klání. Spolek Ostravou na kole věnoval do soutěže vouchery na zapůjčení nákladních kol, projekt SteelOva nabídl oceněným vyzkoušení aplikace Hornický příběh Ostravy a síť kaváren COKAFE se zapojila jak do akce na triko, tak věnovala do soutěže balíčky kávy a poukázky na konzumaci ve svých provozovnách.

Město kromě výkonů jednotlivců oceňovalo také týmy. V letošním roce se jich účastnilo celkem 269, z nichž 166 splnilo podmínku pro zařazení do slosování o ceny: alespoň dvě třetiny z realizovaných cest do/z práce museli zvládnout na kole/pěšky/jiným ekologickým způsobem.

Zvláštní kategorií je vyhlášení Cyklozaměstnavatele roku. Titul v příslušném městě získává firma, která na základě dotazníku nominujících zaměstnanců obdrží nejvyšší bodové ohodnocení.

Hodnocení je rozděleno do čtyř tematických oblastí zaměřených na propagaci jízdy na kole, firemní aktivity, kvalitu, dostupnost a bezpečnost stání pro kola a zázemí, které mají zaměstnanci k dispozici. V rámci 12. ročníku získala titul Cyklozaměstnavatel roku v Ostravě společnost ČSOB, a.s.

Tato soutěž nám pomáhá také jinak – díky anonymizovaným datům, která během soutěže pořadatel sbírá, můžeme snadno zjistit, kudy lidé na kole jezdí a jak své trasy vybírají. A díky přehledu o těchto skutečných trasách můžeme zlepšit cyklistickou infrastrukturu ve městě,“ doplnila náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Výzvu Do práce na kole organizuje v České republice spolek Automat, který prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě. Podporuje veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu i rozumné používání aut.