Humanitární pomoc ve sběrném místě dochází

24/5 2022

Od začátku invaze na Ukrajinu uplynulo čtvrt roku. Lidé, kteří utekli před válkou, žijí své první měsíce v novém prostředí a snaží se začlenit do běžného života. Město v průběhu uplynulých měsíců poskytlo k řešení situace jak finanční a materiální pomoc, stejně též realizuje řadu mnoha dalších kroků.

Humanitární pomoc ve sběrném místě dochází

Sběrné místo ve Wattově ulici. Foto: MMO

Vzdělání v ostravských školkách nalezlo 138 ukrajinských dětí, ve školách pak 538 žáků. Humanitární pomoci je proto zapotřebí i nadále. Sběrné místo, zřízené městem na Wattově ulici 797/17 v Ostravě-Přívoze, stále zajišťuje pomoc potřebným uprchlíkům a zásobuje Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, Potravinovou banku v Ostravě, distribuční místo Moment na Černé louce i další potřebné. Celkem svými dary přispělo téměř 3 200 lidí.

V posledních dnech však přichází darovat humanitární pomoc do sběrného místa toliko jednotlivci a některých věcí se již nedostává. V předposledním květnovém týdnu dorazili do sběrného místa čtyři dárci. Pokud se lidé rozhodnou v pomoci pokračovat, sběrné místo je možné navštívit od pondělí do pátku v době od 12 do 17 hodin, v sobotu pak v době od 8 do 13 hod, v neděli je sběrné místo uzavřeno. V současnosti je zapotřebí zejména hygienických potřeb, kterých se již nedostává. Jedná se například o kartáčky na zuby, mýdlo, šampóny, toaletní papír, tampóny atd.. Pro potravinovou banku přivítáme trvanlivé potraviny – instantní polévky, rýži, cukr, olej, pohanku, luštěniny, černý čaj aj.

Rada města dnes schválila přijetí finančního daru společnosti Promet Group a. s. ve výši dva miliony korun.  Darované finance pomohou zajistit provoz Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině a použity budou také k financování vzdělávacích i volnočasových aktivit a pomohou tak k začlenění uprchlíků do běžného života. Pomoc lidem hledajícím ve městě bezpečí není lhostejná ani dalším dárcům. K vybavení desítek bytů pomohla společnost IKEA. Poděkování náleží všem dárcům, kteří svou pomoc poskytli a pomáhají i nadále.