Historie ostravských divadel na jednom místě

21/11 2019

Po dvou letech intenzivních prací je veřejnosti přístupný Ostravský divadelní archiv. Kdokoliv si teď může vyhledat údaje o repertoáru všech českých profesionálních divadel v Ostravě. Webový archiv Národního divadla moravskoslezského vznikl díky finanční podpoře města.

Historie ostravských divadel na jednom místě

Za současnou přehlednou elektronickou podobou archivu stojí stovky dní výzkumné práce. Foto: FB Ostravského divadelního archivu

Archiv má webovou adresu www.divadelniarchiv.cz. Město na projekt uvolnilo téměř dva milióny korun, což pokrylo technické a personální náklady. „Podle našich informací je to v Česku počin zcela ojedinělý. Rozhodně se má naše město čím chlubit, divadla jsou zde skvělá a Ostravský divadelní archiv zjednoduší práci všem, kteří se zajímají o repertoárovou historii ostravských českých profesionálních scén - profesně či soukromě," ocenil Zbyněk Pražák.

Informační databáze obsahuje název inscenace, jméno autora titulu i členů inscenačního týmu a herecké obsazení (včetně alternací), datum a místo premiéry, údaje o reprízách či derniéře, ohlasy z dobového tisku, kritiky a další dostupné údaje. A to u všech inscenací Národního divadla moravskoslezského, Divadla Petra Bezruče, Divadla loutek Ostrava, Komorní scény Aréna i nově vzniklého Divadla Mír – od jejich vzniku až do současnosti.

Chybějící údaje se snaží tým kolem koordinátorky Stanislavy Hruškové stále doplňovat. Stovky hodin práce strávila ona i její spolupracovníci nejen v archivech divadel, ale například také v Archivu města Ostravy. „Je třeba ocenit ohlasy a spolupráci veřejnosti i mnoha bývalých pracovníků divadel, kteří věnovali ke zpracování množství fotografií a poskytli spoustu faktických informací," doplnil ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Systém Ostravského divadelního archivu umožňuje vyhledávání nejen podle autora či názvu inscenace, ale také podle divadel i jejich scén. Všechny tyto kategorie lze libovolně kombinovat či časově ohraničit, čímž je umožněno co největší zpřesnění dotazu. V případě více titulů uvedených v jednom večeru jsou tyto inscenace z důvodu vyhledávání uvedeny zvlášť. Zároveň mohla být divadelní hra uváděna pod jiným či pozměněným názvem. Databáze je striktně repertoárová.

Tým pod vedením Stanislavy Hruškové byl desetičlenný. Během akademického roku v rámci svých praxí spolupracovali s Ostravským divadelním archivem i studenti ze Slezské univerzity v Opavě, Univerzity Palackého v Olomouci a Masarykovy univerzity v Brně. Byli nápomocni především při bádání v Archivu města Ostravy, při katalogizaci již získaných materiálů nebo při pořizování audio a videozáznamů.

www.divadelniarchiv.cz