Geologická stezka ukazuje historii našeho regionu v průběhu stovek milionů let

14/11 2018

Právě dokončený projekt z dotačního programu „fajnOVY prostor“ láká na proměny hornin našeho regionu v průběhu stovek milionů let. Ostravská univerzita tímto způsobem revitalizovala prostor před budovou Přírodovědecké fakulty v Chittussiho ulici ve Slezské Ostravě. Město projekt podpořilo částkou ve výši 916 tisíc korun.

Geologická stezka ukazuje historii našeho regionu v průběhu stovek milionů let

Geologická stezka před Přírodovědeckou fakultou na Ostravské univerzitě. Foto: Hana Oborilová

Dotační program „fajnOVY prostor“ cílí na proměnu ulic, náměstí, parků a dalších veřejných míst podle vlastních nápadů veřejnosti.

„Od jeho spuštění jsme dotacemi podpořili 28 projektů za zhruba 8 milionů korun. A nekončíme, v dotačním programu budeme pokračovat i v následujícím období. Pro příští rok bude pro zájemce ve třetí výzvě programu připraveno na podporu projektů dalších několik milionů korun,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová, která se zúčastnila dnešního slavnostního předání prostoru studentům a veřejnosti nacházející se v bezprostřední blízkosti centra města. Prostor slouží nejen studentům a zaměstnancům Přírodovědecké fakulty OU, ale rovněž návštěvníkům sousedícího zdravotnického zařízení a obyvatelům okolních domů.

Nově vytvořené bezbariérové místo vybízí k zastavení a pobývání s možností uskutečňování malých společenských akcí propojených s veřejně přístupnými akcemi uvnitř budovy fakulty, které přitáhnou místní obyvatele a napomohou tak rozvoji sousedských vztahů. Akce budou navazovat na výstavy a workshopy konané v budově univerzity.

Došlo k obnově stávající zeleně, přibyly zde různé typy posezení – hromadné, vyvýšené a individuální na lavičkách s opěradlem. Využit byl kvalitní mobiliář z tvrdého dřeva a čistého designu.

„Součástí zrevitalizovaného prostoru jsou i místa na stání pro kola, a protože chceme rozšířit bikesharing do dalších ostravských obvodů, právě tady by mohlo být jedno z dalších nových míst,“ dodala náměstkyně Šebestová.

K ozvláštnění projektu přispěje také geologická stezka, jejíž součástí jsou exponáty na ocelových tyčích s povrchem z litého betonu s otištěnými tvary listů a přírodních struktur. Umístěné kameny představují malou ukázku z nekonečné pestrosti hornin, ze kterých je složena naše planeta. Tato expozice nejen upozorní na přírodovědnou tematiku přilehlé budovy, ale zároveň prostor zkrášlí.