Děkujeme za vaši pomoc Ukrajině! Potřebujeme zdravotnický materiál

28/2 2022

Za jediný, první den, kdy bylo v provozu sběrné místo materiální pomoci určené obyvatelům Ukrajiny, darovalo v Ostravě materiální pomoc přes 550 dárců. Aktuálně v součinnosti s Českým červeným křížem žádáme případné dárce o přednostní darování zdravotnického materiálu, který bude užit na Ukrajině.

Děkujeme za vaši pomoc Ukrajině! Potřebujeme zdravotnický materiál

Některé z mnoha darů na sběrném místě ve Wattově ulici. Foto: MMO

Děkuji všem dárcům, kteří včera okamžitě zareagovali a přispěli potřebnými věcmi a už v průběhu neděle s nimi směřovali na naše sběrné místo. První darované věci byly užity v řádech hodin poté, co je lidé přinesli. V součinnosti s Českým červeným křížem putovaly věci k uprchlíkům, kteří se do Ostravy uchýlili do bezpečí. Byly mezi nimi i matky s dětmi. Pomoc lidí je obrovská ale i dnes a všem za ni náleží velké poděkování. Pomoci však bude zapotřebí i v dnech příštích. Také my intenzivně pokračujeme v nutných krocích k dalšímu způsobu pomoci,“ říká primátor Tomáš Macura.

Ve spolupráci s Českým červeným křížem aktuálně prosíme o přednostní darování zdravotnického materiálu, v reakci na jeho nedostatek na místech, zasažených boji. Zdravotnický materiál by měl mít co nejdelší expiraci výrobků a musí být nový, v originálním obalu.

Konkrétně se jedná o materiál, který se dá pořídit i běžně v lékárnách:

-          Obinadla

-          Elastická obinadla

-          Sterilní čtverce

-          Zaškrcovadla (min. šíře 6 cm), turnikety

-          Hotové obvazy číslo 3

-          Termofolie

-          Dlahy typu SAM

-          Šátky trojcípé

-          Rukavice nitrilové nesterilní

-          Izotermické folie (zlat/stříbrné)

-          Cívkové náplasti.

Lze zopakovat, že městem zřízené sběrné místo, kam mohou lidé nosit materiální pomoc určenou obyvatelům Ukrajiny, je v provozu každý den od 8.00 do 20.00 hodin a nachází se v halách na Wattově ulici 797/17 v Ostravě-Přívoze. Kontaktní telefony jsou 601 297 496 a také 601 297 870. Pomoc je cílena i uprchlíkům, zejména ženám s dětmi či seniorům.

Současně prosíme, aby lidé nenosili materiál, který má omezenou trvanlivost nebo vyžaduje speciální podmínky pro skladování a transport (rychle se kazící potraviny, potraviny se záhy končící trvanlivostí, léky s končící trvanlivostí, věci poškozené, nepotřebné, věci podléhající zvláštnímu zacházení jako např. zbraně, munice či jiné nebezpečné látky atd.). Pomoc bude použita dle aktuálních potřeb v koordinaci s humanitárními či neziskovými organizacemi. Vážíme si Vaší snahy pomoci, ale noste prosíme jen vyjmenované věci. Je tak zaručeno to, že se v co nejkratším čase dostanou těm, jímž jsou určeny. V případě poptávky po jiných věcech Vás budeme informovat. Děkujeme za pochopení. Aktuální informace k pomoci Ukrajině lze nalézt také na webu města.

Již jsme avizovali seznam doporučených věcí, které jistě uprchlíci v prvních dnech přivítají, lze jej připomenout:

-          komunikační prostředky – mobilní telefonní přístroje, sim karty, nabíječky, nabité power banky

-          prostředky osobní hygieny (plenky, vložky, vlhčené ubrousky, dezinfekce rukou…)

-          balenou vodu

-          kojenecké potřeby, včetně trvanlivého jídla pro malé děti

-          hračky pro děti

-          trvanlivé potraviny

-          deky, přikrývky atd.