Ceny města pro žákovské osobnosti

16/6 2015

Osobnosti z řad žáků a studentů ostravských základních škol a víceletých gymnázií převzaly 15. června v divadle loutek ceny udělené radou města. Slavnostního aktu se ujali náměstek primátora Zbyněk Pražák, městský zastupitel a předseda komise pro vzdělávání, vědu a výzkum Jan Veřmiřovský a vedoucí oddělení vzdělanosti magistrátu Marta Szücsová.

Ceny města pro žákovské osobnosti

Děvčata ze ZŠ A. Hrdličky v Porubě při hudebním vystoupení „Silent singing“ ve znakové řeči. Foto: J. Zerzoň

V úvodu ceremoniálu Zbyněk Pražák vypočítal, že na území Ostravy se v 77 základních školách učí na 25 tisíc dětí. Každý z oceněných tak zastupuje tisícovku svých vrstevníků. „Vaše studijní výsledky, úspěchy v zájmové činnosti i osobní odvaha při pomoci lidem v ohrožení, hovoří samy za sebe. Museli jste na sobě pracovat, nic jste nedostali zadarmo. Město potřebuje, aby v něm vyrůstali a žili vzdělaní a slušní lidé. Vy to naplňujete,“ zdůraznil náměstek primátora.

Žákovské osobnosti I. stupeň ZŠ: Šimon Bělík (ZŠ Matiční 5 Moravská Ostrava), Vendula Frenková (ZŠ Hošťálkovice), Ema Chramostová (ZŠ Ostrčilova Mor. Ostrava), Filip Kršňák (ZŠ Zelená Mor. Ostrava), Sofie Lazarová (ZŠ Dětská Poruba), Nela Michalíková (ZŠ A. Kučery Hrabůvka), Magdaléna Přenosilová (ZŠ Gen. Píky Mor. Ostrava), Vojtěch Válek (ZŠ Provaznická Hrabůvka).

Žákovské osobnosti II. stupeň ZŠ a nižší stupeň gymnázií: Tereza Červenková, Regina Rieznerová (obě ZŠ A. Hrdličky Poruba), Jakub Dobeš (ZŠ Bohumínská Slezská Ostrava), Markéta Hašková (ZŠ Provaznická Hrabůvka), Ivana Hrabovská, Ondřej Rybníček (ZŠ Mitušova Hrabůvka), Daniela Jordánová (ZŠ Gen. Píky Mor. Ostrava), David Hrdlička (ZŠ I. Sekaniny Poruba), Klára Klementová (ZŠ Hošťálkovice), Kristýna Kriebelová (ZŠ Ostrčilova Mor. Ostrava), Marek Macej, Zuzana Nguyenová (oba ZŠ B. Dvorského Bělský les), Albert Moravec (ZŠ Matiční 5 Mor. Ostrava), Michaela Oudová (ZŠ Dětská Poruba), Adéla Petrskovská (Gymnázium Volgogradská Zábřeh), Nikola Syslová (ZŠ Krestova Hrabůvka).

Žákovské kolektivy: ZŠ Matiční 5 Moravská Ostrava, ZŠ Bohumínská  Slezská Ostrava, ZŠ A. Kučery Hrabůvka, ZŠ Zelená Moravská Ostrava.

Zvláštní cena „za chrabrý čin“, pomoc osobě v nouzi, byla udělena žákyním základní školy Výhledy v Ostravě-Hošťálkovicích Vendule Frenkové a Kláře Klementové, za pomoc vážně zraněné seniorce.

Ocenění žákovských osobností a kolektivů za výjimečné dovednosti v oblasti sportu, kultury, úspěchy ve vědomostních soutěžích a olympiádách, pomoc blízké osobě, výraznou reprezentaci školy a města navrhla z nominací došlých ze školských zařízení komise pro vzdělávání, vědu a výzkum. Rada města Ostravy 19. 5. 2015 návrh na ocenění schválila.

V rámci doprovodného programu vystoupili na pódiu někteří z laureátů cen, po skončení oficiální části se účastníci akce pobavili při představení souboru divadla loutek Šíleně smutná princezna.