Centrum Ostravy ožije Festivalem v ulicích

21/6 2021

Ostrava tento víkend letos oslaví nejen konec školního roku, ale i návrat živých kulturních akcí. Do centra města se po roční přestávce vrací Festival v ulicích, který již od roku 2011 pořádá tým festivalu Colours of Ostrava.

Centrum Ostravy ožije Festivalem v ulicích

Náměstek primátora Zbyněk Pražák (vpravo) připomenul, že Festival v ulicích finančně podporuje i město Ostrava. Foto: René Stejskal

Masarykovo náměstí, Kuří rynek a přilehlé ulice ovládnou v pátek 25. a sobotu 26. června vždy od 13 do 22 hodin pouliční hudebníci, kapely, akrobati, herci i tanečníci nejen od nás, ale i z Polska, Německa, Rakouska a Španělska. Této hlavní části bude o den dříve předcházet Otevírání ulic - komentované prohlídky města. Letos Festival v ulicích s podtitulem Art & Life i z důvodu koronavirových opatření nabídne program rozptýlený po celém centru na mnoha menších stanovištích s jednotlivými umělci a stánky, mezi kterými se veřejnost bude procházet. Do Festivalu v ulicích se zapojí také univerzity a řada místních neziskových organizací. Vstup je tradičně zdarma za předpokladu dodržení veškerých platných hygienických opatření.

„Jsem rád, že se po dlouhé pauze, způsobené pandemií vrací do Ostravy život, jak jsme na něj byli zvyklí. Jednou z prvních velkých kulturních akcí je již tradiční Festival v ulicích, který nabídne Ostravanům zábavu, dobrou hudbu a možnost posedět si a vyslechnout zajímavé interprety. Věřím, že si tuto akci všichni užijeme,“ uvedl náměstek primátora Ostravy pro kulturu Zbyněk Pražák.

A na co vše se mohou návštěvníci těšit? V pátek a sobotu uvidí od 13 do 22 hodin v centru Ostravy například soubor V.O.S.A. Theatre s originálními stroji, velkými koly a velocipédy, akrobaty na chůdách souboru Long Vehicle Circus, Prasečí cirkus pro děti i dospělé dvojice Bratři v tricku, noční show Návštěvníci, obří loutky a podobně. Zahrají Janáčkova filharmonie Ostrava, Permoník Choir Karviná, Lovesong Orchestra, senegalští bubeníci Batocu, Gangsters & Desperados Orchestra nebo buskeři. Vystoupí folklórní soubory Slezský soubor Heleny Salichové, Moravský folklorní soubor Ševčík, Dětský folklorní soubor Krasničanek, Soubor lidových písní a tanců Hlubina a Hlubinka. Nebudou chybět i DJs - DJ Saurus nebo Deep Sound Boy. K atraktivním vrcholům bude patřit exhibiční show hvězd české slam poetry.

Návštěvníci se budou moci rozhýbat na swingové tančírně, v rámci flamenco flashmobu nebo na workshopu Beat up. S Rapzzz Place pak zarapovat, zatančit nebo zaskákat na trampolíně, u prodejců v Design zóně zakoupit výrobky z oblasti designu či módy. Nebudou chybět výtvarníci, graffiti jam, program pro děti, deskové hry Mindok, sportovní vyžití i místo pro posezení a odpočinek. V sobotu proběhne dětský jarmark.

Svůj program pro Festival v ulicích připravují také Vysoká škola báňská, Ostravská univerzita, Alliance française Ostrava, neziskové organizace Balónek, Hledáme rodiče, Rozkoš bez rizika, ADRA s projektem rikša pro seniory, Radost v písku, Bílá Holubice nebo Taoistické Tai chi.

Přijďte vysadit z tempa a zasadit Libertýnu do odpočinkové zóny LIBERTY. Zatímco bude festival vířit všude kolem vás, na ostrůvku LIBERTY čeká klid a odpočinek v kombinaci s lahodnou kávou a kopečkovou zmrzlinou servírovanou usměvavými baristy z Mental Café. Když budete chtít, naučí vás výtvarníci z ateliéru Koira Kissa, jak se sází květina Libertýna, kterou si pak odnesete na památku domů.

„Velkou inspirací při pořádání Festivalu v ulicích jsou nám velká evropská města jako např. Edinburgh, Vídeň, Paříž nebo Berlín. Věříme, že realizací festivalu přispějeme k tomu, aby Ostrava byla ještě větším turistickým lákadlem, a že akce přivede do města nové návštěvníky,” zdůrzanila organizátorka Petra Hradilová.