28. října se přijďte pobavit na radnici

26/10 2015

Prohlídky reprezentačních prostor Nové radnice, výjezd na radniční věž zdarma, zábavně vzdělávací program pro celou rodinu Měníme Ostravu na čistou a pietní akt s kladením věnců k Památníku bitvy u Zborova v Husově sadu – taková je nabídka programu na 28. října, Den vzniku samostatného československého státu.

28. října se přijďte pobavit na radnici

Den otevřených dveří v budově Radnice města Ostravy se každoročně těší velkému zájmu. Ilustrační foto: archiv MMO

Prohlídky reprezentačních prostor Nové radnice, která právě slaví své 85. narozeniny, budou probíhat od 13 do 18 hodin. Průvodci vás u příležitosti Dne otevřených dveří zavedou do míst, kde se běžně nedostanete. Navštívíte například jednací síň rady města, sál zastupitelstva či pracovnu primátora. Při prohlídce se dokonce osobně setkáte s Janem Prokešem, prvním starostou města v  historii samostatného Československa, a jeho odpůrci!

Osobnosti tohoto významného muže v dějinách Ostravy je věnována také výstava Jan Prokeš a jeho doba, kterou si můžete prohlédnout v radniční obřadní síni a která ukazuje mezi jinými předměty a fotografie z doby založení radnice ze sbírek Archivu města Ostravy a Ostravského muzea.

Na Prokešově náměstí před radnicí bude po celé odpoledne probíhat zábavně vzdělávací program pro celou rodinu s názvem Měníme Ostravu na čistou. Uvidíte zajímavé vědecké exponáty, autobus s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG), elektromobil, myčku kontejnerů, energokola či mobilní vůz proměřující kvalitu ovzduší. Můžete se také zúčastnit interaktivní show na téma spalování odpadu Smokeman zasahuje a hravých vědeckých pokusů. Pro děti budou připraveny ekologické dílny a hry se středisky volného času.

V době Dne otevřených dveří, od 13 do 18 hodin, můžete zdarma vyjet na radniční věž a kochat se výhledy z více než sedmdesátimetrové výšky na podzimně zbarvenou odpolední Ostravu.

Od 10 hodin se u příležitosti 97. výročí vzniku ČSR uskuteční u Památníku bitvy u Zborova v Husově sadu v Moravské Ostravě pietní akt s účastí představitelů státu, kraje, města, politických stran, společenských organizací, zahraničních hostů a občanů.