Novinky v podnikání v oblasti cestovního ruchu

14/6 2018

Dne 1. července 2018 nabývá účinnost zákon č. 111/2018 Sb., kterým se mění zákon č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Novela transponuje do národní legislativy směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2015/2302 o souborných cestovních službách a spojených cestovních službách ze dne 25. listopadu 2015.

Prvořadým cílem směrnice, která se přenáší do schválené novely, je přispět k lepšímu fungování národního trhu a vnitřního trhu EU v odvětví služeb cestovního ruchu a dosáhnout vysoké úrovně ochrany spotřebitele v tomto odvětví.

Novela zákona o cestovním ruchu přináší přesnější definici pojmu „zájezd“ a v reakci na on-line prodeje zájezdů nově vymezuje pojem „spojené cestovní služby“. Zprostředkovávat spojené cestovní služby bude moct pouze podnikatel držitel nové koncese „Provozování cestovní kanceláře - zprostředkování spojených cestovních služeb.

K dalším novinkám patří zejména:

  • zpřesnění podmínek získání souhlasného stanoviska ministerstva k žádosti o vydání koncesní listiny k provozování cestovní kanceláře,
  • úprava podmínek podnikání pro zprostředkování prodeje zájezdů cestovními kancelářemi usazenými mimo Evropský hospodářský prostor,
  • úprava předsmluvní informační povinnosti,
  • výklad pojmu „úpadek“ cestovní kanceláře ve smyslu směrnice,
  • stanovení podmínek pro zajištění záruky pro případ úpadku cestovní kanceláře, která zprostředkovává prodej spojených cestovních služeb,
  • upřesnění dozoru nad dodržováním zákona a kontroly povinností souvisejících s poskytnutými spojenými cestovními službami,
  • rozšíření přestupků pro právnické a podnikající fyzické osoby včetně sankcí za jejich nedodržení.

 

Garanční fond

Do zákona je rovněž vložena zcela nová část (hlava III) týkající se obsahu a výkonu činnosti garančního fondu cestovních kanceláří. Tyto činnosti bude zajišťovat Státní fond rozvoje bydlení. Cestovní kanceláře budou nově platit příspěvek do garančního fondu. Příjmem garančního fondu budou rovněž pokuty uložené za vybrané přestupky. Konkrétní výši ročního příspěvku stanoví ministerstvo vyhláškou. Povinnost uhradit první příspěvek pro rok 2018 stanoví zákon ve výši 0,1% z plánovaných tržeb cestovních kanceláří pro 2. pololetí roku 2018 ze zájezdů a z prodeje služeb cestovního ruchu, které jsou součástí spojených cestovních služeb. Splatnost příspěvku je do 1. 9. 2018.

Koncese

Transpozice směrnice do národní legislativy přináší k 1. 7. 2018 také změnu živnostenského zákona. Předmět koncese „Provozování cestovní kanceláře“ se rozděluje na dvě části:

- pořádání zájezdů,

- zprostředkování spojených cestovních služeb.

 

Z přechodných ustanovení

Podnikatel, který byl oprávněn provozovat koncesovanou živnost „Provozování cestovní kanceláře“ podle živnostenského zákona ve znění účinném do 30. 6. 2018, bude nově oprávněn provozovat tuto živnost pouze v rozsahu předmětu podnikání „Provozování cestovní kanceláře – pořádání zájezdů“. Změnu předmětu podnikání zapíše živnostenský úřad do živnostenského rejstříku nejpozději do 1. 9. 2018.

Cestovní kancelář nebo cestovní agentura, které požádají do 1 měsíce ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona o vydání koncese na provozování živnosti „Provozování cestovní kanceláře – zprostředkování spojených cestovních služeb“ jsou oprávněny zprostředkovávat spojené cestovní služby ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona do dne nabytí právní moci rozhodnutí o udělení koncese, o zamítnutí koncese nebo o zastavení řízení o udělení koncese. Stávající cestovní kancelář k žádosti doloží pojistnou smlouvou/bankovní zárukou vztahující se na zajištění úpadku při zprostředkování spojených cestovních služeb, cestovní agentura navíc i další náležitosti jako při podání žádosti o koncesi. Přijetí žádosti o koncesi nebo o změnu koncese, ve smyslu výše uvedeného, nepodléhá správnímu poplatku.

Změny souvisejících zákonů

Novelou jsou dotčeny i další právní předpisy. Změna občanského zákoníku upraví náležitosti smlouvy o zájezdu, odpovědnost pořadatele za nesprávné plnění smlouvy, storno podmínky, pomoc v nouzi, podmínky odstoupení od smlouvy, odpovědnost pořadatele, vady zájezdu, výši náhrady škody a slevy atd.

Změnou je dotčen rovněž zákon o Státním fondu rozvoje bydlení. Fond bude vedle své stávající činnosti zajišťovat výběr peněžních prostředků od cestovních kanceláří do garančního fondu cestovních kanceláří.

Ing. Bc. Marta Gernerová

právník

14. 6. 2018