Novinky v podnikání v oblasti cestovního ruchu

28/1 2016

Dne 29. prosince 2015 nabyl účinnost zákon č. 341/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, a o změně zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů. Novelou se změnil i název zákona, který nově zní „zákon č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu“.

Definice zájezdu v § 1 odst. 1 zákona obsahuje - oproti předchozí úpravě - vymezení jiné služby cestovního ruchu podle § 1 odst. 1 písm. c) zákona pouze jako jinou službu cestovního ruchu, která není doplňkem dopravy nebo ubytování a tvoří významnou část souboru nabízených služeb (a neuvádí již, že významnou částí zájezdu je tato jiná služba, pokud tvoří alespoň 20% ceny zájezdu). Nová definice zájezdu je totožná s definicí zájezdu uvedenou v § 2522 a § 2448  občanského zákoníku.

Nadále platí, že prodávat zájezd uzavřením smlouvy o zájezdu může jen provozovatel cestovní kanceláře. Zprostředkovávat prodej zájezdu je oprávněn jak provozovatel cestovní kanceláře (na základě živnostenského oprávnění pro živnost „Provozování cestovní kanceláře“, tak i provozovatel cestovní agentury (na základě živnostenského oprávnění k provozování živnosti volné).

Upřesněna je informační povinnost cestovní agentury ve vztahu ke spotřebiteli o pořadateli zájezdu. V případě nabízení zájezdu prostřednictvím internetových stránek, musí být spotřebiteli informace o pořádající cestovní kanceláři na internetové stránce zobrazena současně s podstatnými informacemi o zájezdu (cena zájezdu, místo pobytu atd.).

Nově podnikatel, který žádá o koncesi, předkládá živnostenskému úřadu společně s žádostí i stejnopis nebo úředně ověřenou kopii smlouvy o pojištění záruky pro případ úpadku včetně platných pojistných podmínek a dokladu o zaplacení pojistného. Namísto uvedených dokladů může podnikatel předložit kopii bankovní záruky.

Další novinkou, kterou novela zákona přináší, je seznam cestovních kanceláří. Tento veřejně přístupný seznam vede na svých internetových stránkách Ministerstvo pro místní rozvoj. Z daného seznamu se spotřebitel mimo jiné doví, u jaké pojišťovny je cestovní kancelář pojištěna pro případ úpadku, že nepředložila ministerstvu platnou pojistku nebo bankoví záruku. V seznamu je rovněž informace o tom, že cestovní kancelář má zákaz uzavírat smlouvy o zájezdu a rozšiřovat smlouvy již uzavřené.

Mezi nové povinnosti cestovní kanceláře patří:

  • Povinnost vést průkaznou evidenci o prodaných zájezdech a o výši tržeb za tyto jednotlivé zájezdy a o výši tržeb za prodané poukazy na zájezd za každý kalendářní měsíc.
  • Povinnost předkládat pojišťovně údaje týkající se hospodaření cestovní kanceláře, druhů a počtů zájezdů a další údaje související s pojištěním zájezdů.
  • Povinnost v průběhu trvání pojištění oznámit pojišťovně změnu pojistného rizika, zejména zvýšení tržeb z prodeje zájezdů.
  • Povinnost předložit ministerstvu platnou pojistku, a to ve lhůtě do 10 pracovních dnů ode dne uzavření smlouvy o pojištění záruky pro případ úpadku.

Zákon nově obsahuje ustanovení o správních deliktech. Jsou definovány skutkové podstaty deliktů právnických a podnikajících fyzických osob a skutková podstata přestupků. Sankcí za porušení povinností provozovatele cestovní kanceláře nebo cestovní agentury může být nově pokuta až 1 000 000 Kč.

Dozor nad dodržováním zákona cestovními agenturami a cestovními kancelářemi, s výjimkou některých ustanovení svěřených Ministerstvu pro místní rozvoj, přísluší živnostenským úřadům. Dohled nad dodržováním zákona pojišťovnami včetně ukládání sankcí přísluší České národní bance.

 

Ing. Bc. Marta Gernerová

právník živnostenského úřadu

4. 1. 2016