Zásadní změna při nakládání s rozpočtem města

15. 11. 2017. Zastupitelé města ve středu 15. listopadu na svém zasedání schválili navrženou úpravu rozpočtu pro rok 2017. Změna se týká navýšení rozpočtu o 707 milionů korun.

Jako vedení města jsme předložili zastupitelstvu ke schválení zásadní změnu při nakládání s naším rozpočtem. Poprvé od roku 2000, kdy došlo k významné reformě financování obcí přijetím zákona o rozpočtovém určení daní, využijeme finanční prostředky, které by jinak skončily v přebytku hospodaření, ještě letos a ne až ve druhé polovině příštího roku, jak tomu bývalo dosud. V letošním roce posílíme rozpočet na příjmové stránce ještě o 707 milionů korun. Zároveň jsme stanovili šest oblastí, do kterých finanční prostředky vložíme,“ řekla náměstkyně primátora Iveta Vozňáková.

Navýšení finančních prostředků ve výši 707 milionů korun tvoří příjmy z celkem čtyř zdrojů. Zaprvé jsou to sdílené daně.  Podle předpokladu se bude jednat o 433 milionů korun. Díky dobré ekonomické situaci České republiky bude výběr vyšší, než se vloni při sestavování ostravského rozpočtu předpokládalo.

Zadruhé je do zvýšených příjmů zahrnuto 146 milionů korun, které se podařilo ušetřit na běžných výdajích jednotlivých magistrátních odborů, především za služby. Jedná se například o telefonní služby, cestovné, poradenské a konzultační služby, za pojištění a dále za úrokové poplatky.

Zatřetí jsou to příjmy z hazardu, jejich výběr je vyšší o 60 milionů korun oproti původnímu předpokladu z loňského roku.

Čtvrtou položkou zvýšených příjmů ve výši 67 milionů korun jsou přijaté dividendy z majetkových účastí města. Stejně jako v předchozích případech by i tento příjem byl do hospodaření města jinak zapojen až ve druhé polovině roku 2018.

Navýšení letošního rozpočtu o 707 milionů dokládá, že Ostrava je ve skvělé ekonomické kondici. Nejenom že dochází k lepšímu výběru daní, ale pokračujeme v nekompromisním tlaku na snižování běžných výdajů. Zdroje získané navíc přitom neutrácíme, ale uvážlivě vynakládáme nebo rezervujeme pro strategické investice, které jsou klíčové pro budoucnost našeho města.  Podstatné je také kontinuální snižování dluhu Ostravy, který aktuálně představuje cca 8,8 tisíce korun v přepočtu na jednoho obyvatele, což je nejméně ze všech velkých měst v České republice. Správnost našeho přístupu potvrzuje i letošní získání nejlepšího možného ratingu na úrovni A1/stabilní,“ dodal ostravský primátor Tomáš Macura.

Navýšené zdroje v celkové výši 707 milionů korun budou zapojeny do hospodaření města ještě v letošním roce.

Sto milionů korun z celkové částky je určeno do Fondu na koncertní halu. Podle statutu fondu do něj bude z rozpočtu města vloženo každý rok dalších minimálně sto milionů korun.

Fond pro děti ohrožené znečištěním ovzduší bude posílen o 7 milionů korun tak, aby již nemusely být kráceny žádné požadavky škol a školek a všechny děti mohly vycestovat z Ostravy za lepším vzduchem bez doplatků. Ve fondu bude pro rok 2018 jen z rozpočtu města celkem 22 milionů korun, což je trojnásobek stavu z roku 2014.

Městské obvody, ve kterých jsou výherní hrací přístroje, dostanou ještě letos nad původní plán dalších 30 milionů korun. Do svého hospodaření je mohou zapojit ještě letos.

Vytvořena je rezerva ve výši 250 milionů na výkupy nemovitého majetku pro strategická území, např. mezi centrem Ostravy, Forem Nová Karolina a Dolní oblastí. Záměrem města je rekultivace těchto území a následný vliv na jejich další rozvoj.

O 100 milionů korun bude posílen Fond pro Městskou nemocnici Ostrava. Do něj bylo od jeho zřízení vloženo 570 milionů korun. Po drobnějších rekonstrukcích a nákupu přístrojového vybavení je ve fondu aktuálně 465 milionů korun. Finanční prostředky budou sloužit k další modernizaci nemocnice, např. na stavební úpravy pavilonů H1 a H2, ve kterých najde po modernizaci své útočiště oddělení Následné intenzivní péče.

Zbývajících 212 milionů korun je součástí rezervy pro strategické investice, které budou využity především na rekonstrukci divadla Jiřího Myrona, jatek, vybudování tréninkového centra na Bazalech, na sportovní areál u Cementárny nebo stavby nových budov pro Čtyřlístek. V této rezervě, která byla zřízena v roce 2016, je v současné chvíli 445 milionů korun.