Vzkazy budoucím generacím budou v truhle uloženy následujících 50 let

16. 10. 2017. Město Ostrava připravuje společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci poselství do budoucnosti s názvem Ostrava 2067. Tím bude dřevěná truhla, do níž dnešní Ostravané umístí své „vzkazy budoucím generacím“.

Truhla bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Vzkazy mohou do truhly vkládat významní obyvatelé města, umělci, ale také široká veřejnost. Dodány musí být na papírovém podkladu o velikosti maximálně A4 v nezalepené obálce. Obsahem vzkazů může být text, fotografie nebo kresba. Truhla bude umístěna od 16. října do 28. listopadu v Cooltouru na Černé louce.

Těší mě, že se nám daří programem celoročních oslav bavit všechny věkové kategorie. A abychom za oslavami nechali stopu do budoucnosti, je tady pamětní truhla s poselstvím pro další generace. Jsem rád, že se podařilo pro projekt získat známé osobnosti a věřím, že budou inspirovat veřejnost, která do truhly přidá své vzkazy, ať už v papírové anebo digitální podobě. Věřím, že se podaří shromáždit velké množství vzkazů, které budou otevřeny za padesát let při dalším důležitém milníku města, ve kterém žijeme,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Každý, kdo přinese do Cooltouru svůj vzkaz, bude vyfotografován a z pořízených fotografií bude zpracován obal truhly, který bude tvořit koláž portrétů těch, kteří budoucím Ostravanům poselství zanechali. Další důležitou variantou zanechání poselství do budoucnosti jsou sociální sítě, na které mohou občané umístit vzkazy s hashtagem #ostrava2067, které budou zpracovány a uloženy v digitální podobě.

„Když slavíme toto historické výročí, napadlo nás, že by bylo dobré mít do budoucna možnost vyhodnotit, jak se představy obyvatel o budoucí Ostravě naplnily. Osobně si myslím, že část z nás si ani neformuje nějakou představu budoucnosti a tento projekt to možná změní. To, co se zjistí za padesát let, může mnohým z nás dopomoci k tomu, že začneme přemýšlet, jakou cestou se chceme vydat právě teď,“ řekl za Cooltour Andrej Harmečko.

Vzkazy mohou mít podobu také krátkých videí anebo zvukových spotů. Veřejnost je může pořídit v sobotu 28. října na Dnech otevřených dveří radnice města anebo Českého rozhlasu Ostrava.

V rámci Dne otevřených dveří bude na 24 hodin pamětní truhla přesunuta z Cooltouru do budovy radnice, kde bude připravena pojímat další várku vzkazů, a to v obřadní síni. Návštěvníci radnice je tam budou moci ukládat v době od 13 do 18 hodin. V obřadní síni bude zároveň vytvořeno improvizované studio s kamerou, v němž budou moci zájemci svůj vzkaz budoucím generacím také natočit a zájemcům bude záznam poslán na jejich e-mail, aby si ho mohli umístit např. na své profily na sociálních sítích. Všechny klipy budou nahrány na blu-ray nosiče, které mají garantovanou životnost minimálně 50 let a které budou uloženy spolu se zařízením pro jejich přehrávání včetně kompletní dokumentace a schématu zapojení. Dá se totiž předpokládat, že za padesát let budou pro záznam a reprodukci zvuku a obrazu sloužit jiná zařízení.

Ve stejný den, v sobotu 28. října, od 9 do 16 hodin otevře dveře pro veřejnost také Český rozhlas Ostrava. V jeho studiu budou moci zájemci ve spolupráci s moderátorem pořídit svůj vzkaz ve formě hlasového záznamu. Také tato poselství budou nahrána na nosiče blu-ray.

Na podporu akce je připravena kampaň na sociálních sítích s deseti vzkazy známých osobností, které budou jejich prostřednictvím vyzývat veřejnost k aktivní účasti na přípravě poselství pro Ostravany za padesát let. Mezi oslovenými osobnostmi jsou Jaromír Nohavica, primář neurochirurgie Městské nemocnice Ostrava Marián Starý, herec Norbert Lichý, rektoři ostravských univerzit, sportovci a další.

Truhla s poselstvím pro budoucí generace bude slavnostně uzamčena a zapečetěna ve středu 29. listopadu na Prokešově náměstí během slavnostní akce k ukončení oslav 750 let od první písemné zmínky o Ostravě. Následujících 50 let bude uložena ve foyer v budově Nové radnice a jediný klíč od ní bude mít primátor, který jej předá vždy svému nástupci. Uloženy v ní budou všechny psané, kreslené, snímané, namluvené či natočené vzkazy, které se povede v době od 16. října do 29. listopadu sesbírat.